Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 12:12:04
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1094
Přístupů: 49975
Vytvořeno: 8. 2. 2011 9:34:04

Napsali o nás …

Detail zprávy z médií

8. 6. 2011

Do nitra buněk. Za 292 milionů korun

(Hospodářské noviny)

Ta výzkumná místnost připomíná spíše kapli. Pod kopulovitým stropem, za těžkými dveřmi, stojí metr a půl vysoký bílý válec, od kterého vede spousta kabelů.

Je to spektrometr, pomocí kterého biologové v Brně zkoumají ty nejniternější procesy v molekulách a buňkách. Spektrometr nabízí takové rozlišení, které umožňuje zkoumat změny v bílkovinách a proteinech.

Jinde ve střední nebo východní Evropě takové zařízení není.„Můžeme například zkoumat, jak přesně se v lidském organismu chovají alergeny a jak se jim bránit. Žádný jiný přístroj nám neumí dát tak ucelený obrázek,“ popisuje vědec Josef Houser. Testování jednoho vzorku, včetně přípravy a vyhodnocení, biologům trvá půl roku.

Se spektrometrickou biologií mají v Brně velké plány. Nakoupí nejmodernější přístroje za zhruba 730 milionů korun, včetně lepší verze spektrometru - ta vyjde na 292 milionů. Chtějí také angažovat špičkové odborníky ze zahraničí, kteří se prý už sami hlásí. „Budeme tak moci zkoumat ty nejsložitější systémy v molekulách. Zařadíme se po bok špičkových západoevropských center,“ říká profesor Vladimír Sklenář.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Celý článek

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT