Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 22. 3. 2018 8:40:57
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62970
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

1. 11. 2012

Odborníci na diagnostiku a léčbu rakoviny založili Univerzitní leukemické centrum

Péči na světové úrovni dostanou pacienti s rakovinou krvetvorných buněk v novém Univerzitním leukemickém centru, které v Brně společně založili lékaři, vědci a další odborníci na jednu z nejzákeřnějších nemocí. Těsná spolupráce desítky zapojených pracovišť a propojení se špičkovým výzkumem přispěje ke zrychlení diagnostiky a zefektivnění léčby všech čtyř základních typů leukemie. Vznik centra v Brně umožní zvýšit počet pacientů s leukemií, kteří budou léčeni nejnovějšími postupy, v co možná nejkratší době a s větší nadějí na návrat do normálního života.

„Boj s leukemií není jen záležitostí jediného lékaře, ale celých týmů odborníků z řad hematologů, lékařů z transfúzních oddělení, plicních lékařů, molekulárních biologů, patologů, mikrobiologů i chirurgů,“ řekl děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) Jiří Mayer a současně přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice Brno, která vznik centra iniciovala.

Univerzitní leukemické centrum bude poskytovat komplexní vyšetření a léčbu soustředěnou na jediném místě. Jeho existence umožní minimalizovat zbytečné průtahy mezi vyšetřeními jednotlivými specialisty a mezi léčebnými postupy prováděnými na různých pracovištích. Usnadní se také mezioborové konzultace lékařů. Problémy pacientů bude možné řešit v návaznosti na jejich osobní situaci a léčba bude šitá pacientovi na míru.

„Pro úspěšnou léčbu je důležité i to, aby si pacient od počátku onemocnění až po jeho zdárné zvládnutí vytvořil pozitivní vazbu ke ‚svému‘ zdravotnickému zařízením a ke ‚známému‘ zdravotnickému personálu,“ uvedl Michael Doubek z interní hematologické a onkologické kliniky, který se léčbě leukémie dlouhodobě věnuje. „Nemocní potřebují ve svém boji nejen osobní sílu, podporu blízkých, ale samozřejmě i vysoce odbornou lékařskou pomoc, kterou mohou dostat jen ve špičkových zdravotnických zařízeních,“ dodal.

Specialisté z interní hematologické a onkologické kliniky se v posledním roce podíleli na tvorbě celoevropských doporučení pro diagnostiku a léčbu všech čtyř hlavních typů leukemie. Pracoviště je tak v jediné v ČR, jehož postupy byly uznány jako standardy pro léčbu leukemie v mnoha zemích. Doporučení byla přijata evropskou leukemickou společností European Leukemia Net a její pracovní skupinou ERIC (European Research Initiative on CLL), která sdružuje zástupce více než dvaceti zemí včetně Spojených států.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT