Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 20. 3. 2018 20:35:59
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62900
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

23. 9. 2013

Masarykova univerzita otevřela vědecké výukové centrum Bioskop

Přitáhnout děti a mladé lidi ke studiu přírodovědných oborů je jedním z cílů projektu Bioskop, vědeckého výukového centra Masarykovy univerzity, které zahájilo svou činnost 23. září 2013. Centrum nabízí základním a středním školám šest kurzů zaměřených na různá témata z oblasti biologie a chemie s praktickou prací v laboratoři. Do konce roku rozšíří Bioskop nabídku na dvanáct kurzů.

„Řídíme se čínským příslovím: Slyšet a zapomenout. Vidět a pamatovat si. Vyzkoušet a pochopit. Proto nabízíme žákům a studentům už od šesti let možnost prakticky si vyzkoušet věci, na které není ve škole čas, nebo jsou příliš náročné na pomůcky,“ uvedl předseda vědecké rady Bioskopu Lumír Krejčí. Inspirací pro centrum je rakouská Vienna Open Lab (viennaopenlab.at), od níž převzalo také většinu v současnosti nabízených kurzů.

Kurzy jsou rozdělené do tří věkových kategorií od šesti, deseti a patnácti let. Pro nejmenší jsou v současnosti přichystané tři s názvy „Věda v prostoru“, „Voda v pohybu“ a „Buněční detektivové“. „Děti se v nich dozvědí například něco o skupenství látek a vyzkoušejí si míchání a rozklad barev,“ uvedla koordinátorka projektu Petra Matulová. Děti starší deseti let si zahrají na DNA detektivy a v kurzu „podivuHodná pH“ se dozvědí, že Coca-cola je ve skutečnosti kyselá. Izolovat vlastní DNA si pak mohou studenti starší patnáct let v kurzu „DNA ateliér“. Školy a všichni zájemci si mohou kurzy rezervovat na webových stránkách bioskop.muni.cz.

Kurzy jsou určené pro třídy o dvaceti až třiceti žácích. Jejich délka je přizpůsobená věku účastníků, nejkratší má hodinu a půl a nejdelší trvají pět hodin. Třídě se věnují vždy dva lektoři a kurzy mohou studenti absolvovat i v anglickém jazyce. „V červnu jsme ve zkušebním provozu uspořádali dva kurzy, kterých se zúčastnilo deset tříd základních škol a měly velký úspěch. Nabízíme kurzy také pro veřejnost a do budoucna bychom chtěli nabídku rozšířit o letní školu, příměstský tábor a kurzy specificky zaměřené na seniory,“ dodala Matulová.

Fotografie a obrázky dětí, které pilotní kurzy absolvovaly, jsou na bioskop.muni.cz/cs/fotogalerie.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT