Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 12:13:24
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63123
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

6. 6. 2014

Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty MU se otevře veřejnosti

Výstavu léčivých rostlin otevře ve čtvrtek 19. června Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. Zahrada na Kraví hoře, jež je součástí Centra léčivých rostlin, nabídne návštěvníkům nejen přehlídku léčivek, ale také jedovatých, aromatických či kořeninových rostlin.

Specializovaná botanická zahrada se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání. „Máme přes 900 druhů a odrůd rostlin. Jsou mezi nimi rostliny vzácné i ohrožené, typické domácí druhy, ale i málo známé léčivky z celého světa,“ uvedla vedoucí centra Gabriela Křemenová. V zahradě návštěvníci uvidí nejen rostliny, které se zpracovávají a používají ve vědě a pro pedagogické účely, ale také zajímavé exempláře, které mají historickou hodnotu nebo jsou perspektivní pro výzkum.

Z tradičních léčivých bylin, které se v centru pěstují i v několika odrůdách, lze vidět například měsíček, který má široké použití v medicíně i kosmetickém průmyslu, tymián pomáhající při léčbě onemocnění dýchacích cest nebo proskurník, který má vysoký obsah slizu a usnadňuje vykašlávání. Mezi raritní rostliny patří sibiřský ženšen, správně eleuterokok ostnitý, který má podobné účinky jako ženšen pravý a mimo jiné zvyšuje kondici a výkonnost organismu. „Návštěvníci se však nejvíc ptají na mandragoru, které se ve středověku připisovaly mytické vlastnosti a používala se k léčbě řady nemocí. V současnosti se už jako léčivka nevyužívá. Stejně jako rulík zlomocný je navíc celá rostlina jedovatá,“ doplnila Křemenová.

Výstava bude přístupná až do 6. července, a to každý den od 9 do 18 hodin. Přítomní odborní pracovníci zahrady budou připraveni poskytovat konzultace o pěstování a sběru léčivých rostlin. Během výstavy lze také zakoupit sazenice a léčivé výrobky z rostlin od partnerů výstavy. Vstupné na 52. ročník akce je tradičně dobrovolné.

Centrum léčivých rostlin se nachází v Údolní ulici 74 v Masarykově čtvrti. Zahrada je vzdálená asi 150 metrů od konečné zastávky tramvaje číslo 4 na Náměstí míru.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT