Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 12:14:19
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63126
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

10. 11. 2014

Masarykova univerzita připomene výročí 17. listopadu bohatým programem

Pětadvacáté výročí sametové revoluce i listopadové události roku 1939 připomene Masarykova univerzita (MU) pestrým programem. Akce nazvaná Sedmnáctý studentský nabídne v pondělí 17. listopadu besedu v Univerzitním kině Scala s Františkem Janouchem, zakladatelem Nadace Charty 77, předpremiéru filmu 1989 – Poslední hurá z cyklu České století, výstavy i lampionový průvod. Vstup na všechny části programu je volný.

„Pro Masarykovu univerzitu je vzpomínka na 17. listopad příležitost připomenout si demokratické hodnoty a tradice, které univerzitu provází od dob jejího založení před bezmála sto lety. V roce 1989 to byli právě naši studenti, kteří šířili myšlenky sametové revoluce v Brně,“ řekl rektor MU Mikuláš Bek.

Vzpomínkový program určený jak univerzitní tak široké veřejnosti odstartuje ve 13 hodin beseda s významným disidentem Janouchem nazvaná Svoboda & solidarita. Následovat bude zmíněná předpremiéra filmu, jíž se zúčastní Pavel Kosatík, scénárista celého cyklu České století. Na pódiu s krátkým proslovem vystoupí i Dušan Šlosar, vůdčí osobnost stávkového hnutí na Filozofické fakultě MU, a Jiří Voráč, tehdejší studentský vůdce.

Na Moravském náměstí čeká na návštěvníky výstava fotografií zachycující události z listopadu 1989, fotografie přiblíží především brněnské dění. Originální dobové plakáty pak nabídne další doprovodná výstava ve Scale. Obě budou k vidění od 13 do 20 hodin.

Akci zakončí lampionový průvod připomínající události z listopadu 1939, kdy nacisté uzavřeli kvůli protestům proti okupaci všechny vysoké školy a zatkli nebo popravili řadu studentů a profesorů. Průvod vyrazí v 18 hodin z Moravského náměstí na Kraví horu, kde účastníci zazpívají českou, slovenskou i akademickou hymnu.

Procesí zastaví u filozofické a právnické fakulty a bude pokračovat kolem Kounicových kolejí, kde nacisté vyslýchali a popravovali zatčené. „Průvod pořádáme spolu se spolkem Masarykových historiků, kteří mají na starosti doprovodný historický výklad,“ vysvětlila Zuzana Valošková z Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty.

Kontakt: Mgr. Tereza Fojtová, tisková mluvčí MU, mobil: 724517335, fojtova@ muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT