Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 20. 1. 2018 9:47:51
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 56865
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

20. 11. 2014

Masarykova univerzita udělí čestný doktorát literárnímu vědci Demetzovi

Germanista, literární vědec a emeritní profesor Yaleovy univerzity Peter Demetz převezme čestný doktorát Masarykovy univerzity ve středu 26. listopadu v 11 hodin v aule na právnické fakultě. K Brnu jej vážou hlavně osobní vzpomínky, v moravské metropoli trávil své mládí spojené s dobou první republiky.

Peter Demetz se narodil v roce 1922 v Praze, kde vystudoval filozofii, srovnávací vědy náboženské, germanistiku a anglistiku. Jako takzvaný míšenec prvního stupně prožil těžká válečná léta – v roce 1944 se ocitl v táboře nucených prací v Polsku. V roce 1949 odešel do exilu a ve studiích pokračoval v Curychu, Londýně a v USA na Kolumbijské a nakonec Yaleově univerzitě. Zde získal doktorát v oboru srovnávací literární vědy a stal se také docentem a profesorem. Na Yale působil až do odchodu do penze v roce 1991. Kromě toho ale často přednášel i na Cornellově a Kolumbijské univerzitě, Princetonu nebo Univerzitě v St. Gallen.

Demetz pracoval v letech 1950 až 1952 jako redaktor kulturní sekce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, odborníci však přirozeně přikládají daleko větší váhu jeho odborné práci. Experti oceňují, že dokáže spojovat hlediska akademické literární vědy s aktuální literární kritikou a živým, obecně srozumitelným podáním, za což může mimo jiné působení anglosaského vědeckého stylu.

Dokladem toho je řada mezinárodních ocenění. Demetz se stal místopředsedou a poté i předsedou Asociace moderních jazyků ve Spojených státech (Modern Language Association – MLA) a byl mimo jiné po deset let členem a mluvčím poroty pro udílení Ceny Ingeborg Bachmannové v Klagenfurtu. Kromě toho získal v roce 1984 Komandérský kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo Velký spolkový kříž, vysoké německé státní vyznamenání.

Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, e-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT