Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 20. 1. 2018 9:46:59
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 56864
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

25. 2. 2015

Internetový slovník českého znakového jazyka pomůže s výukou neslyšících

Nový internetový výkladový slovník českého znakového jazyka byl zpřístupněn veřejnosti na webové adrese www.dictio.info. Za jeho vytvořením stojí tým vedený Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity (Teiresiás). Výkladové slovníky znakových jazyků – na rozdíl od překladových – jsou ve světovém kontextu velmi ojedinělé.

„Na Masarykově univerzitě je přibližně stovka neslyšících studentů a zaměstnanců. Slovník má sloužit mimo jiné jako základní nástroj při jejich výuce a odborné práci. Opřít se o něj budou moci ale i profesionální tlumočníci,“ popisuje Tomáš Sklenák, vedoucí oddělení znakového tlumočnictví střediska Teiresiás.

Záhlaví každého hesla ve slovníku českého znakového jazyka tvoří videozáznam, v němž mluvčí znakového jazyka artikuluje znak z čelního a bočního pohledu. Další videonahrávky pak zachycují význam slovníkového hesla nebo jeho použití v kontextu. Slovník nabízí i možný překlad do češtiny.

Součástí hesla je vždy i transkripce znaku pomocí přepisovacích systémů znakového jazyka a český ekvivalent výrazu, pokud existuje. „Spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni k heslům připojujeme také avatar, tedy virtuálního mluvčího, který slouží jak ke kontrole transkripce, pomocí níž se jeho pohyb generuje, tak pro přesnější analýzu znaku, kterou videozáznam přirozené artikulace neumožňuje,“ vysvětluje ředitel střediska Petr Peňáz.

Některé odborné výrazy nejsou v českém znakovém jazyce ustáleny nebo chybějí, a týmy neslyšících proto musí novou podobu znaku navrhnout. Slovník publikuje i tyto návrhy – v současnosti například terminologii biologie, informatiky a speciální pedagogiky.

Databáze nabízí prozatím tisíc hesel, ale každý den se rozrůstá. Masarykova univerzita (MU) v součinnosti s Univerzitou Palackého v Olomouci a týmy neslyšících postupně slovník rozšíří na čtyři až pět tisíc hesel. Vše vzniká v rámci projektu ExpIn financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, na němž s MU spolupracují i další expertní pracoviště usilující o inkluzivní vzdělávání na vysokých školách.

Kontakt: David Povolný, Tiskový odbor MU, tel.: 549 49 46 46, mobil: 724 118 798, e-mail: povolny@rect,muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT