Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 22. 3. 2018 20:22:29
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63069
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

26. 5. 2015

České firmy mohou nově měřit pracovní schopnosti starších zaměstnanců

České firmy mohou nově měřit pracovní schopnosti starších zaměstnanců
Problém vyšší míry nezaměstnanosti ve věkové skupině nad 50 let pomáhá v zahraničí řešit tzv. index pracovní schopnosti (zkráceně WAI). Experti z Masarykovy univerzity a Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR, o.s. jej nyní přenesli do Česka. Index firmám poskytuje informace o zaměstnancích, jaké například ze standardních lékařských prohlídek nezískají, a umožňuje lépe využívat potenciál starších zaměstnanců.

Pracovní schopnost člověka tvoří řada faktorů – zdraví, odborné znalosti, hodnoty, postoje a motivace zaměstnance i nároky konkrétního pracovního místa. O tom všem dává informace index, který v sobě kombinuje subjektivní posouzení sebe sama ze strany zaměstnance a objektivní zprávu pracovně lékařské služby o zdravotním stavu zaměstnance a počtu a závažnosti jeho diagnostikovaných chorob.

Výsledkem je souhrn informací, které umožňují lepší plánování a řízení lidských zdrojů v podniku bez toho, aby se zasahovalo do soukromí konkrétních lidí. „K zaměstnavateli se dostanou až souhrnné údaje za jednotlivé pracovní pozice, ne zprávy o konkrétních lidech. Ty vždycky obdrží jen ten, koho se zpráva týká. Není tak například možné konkrétního pracovníka postihovat,“ přiblížil Petr Novotný z Masarykovy univerzity. Dodal, že například v Nizozemsku, Francii nebo severských zemích se index úspěšně používá už dvě desítky let.

V tuzemsku se zatím konala první vlna měření, do kterého se zapojili významní čeští zaměstnavatelé, například Komerční banka, Policejní prezidium České republiky, Skupina ČEZ, výrobce komponentů pro automobilový průmysl WITTE Nejdek či brněnská krajská pobočka Úřadu práce ČR.

„Výsledky jsou pro nás potěšující. Průměrná hodnota indexu WAI v Komerční bance dosáhla nadprůměrného skóre, což znamená, že dále budeme podporovat stanovenou personální strategii. Hodnocení ukázalo i na oblasti ke zlepšení, které teprve podrobíme hlubší analýze. V měření indexu pracovní schopnosti plánujeme pokračovat,“ sdělil Pavel Jirák, výkonný ředitel pro lidské zdroje Komerční banky.

Tyto výstupy přispívají k realizaci strategických cílů Národního akčního plánu přípravy na pozitivní stárnutí pro období 2013 až 2017 schváleného vládou České republiky. „Lidé starší 50 let jsou jednou ze skupin, které mají problémy při hledání pracovního uplatnění. Potýkají se s diskriminací a předsudky. Abychom společně předcházeli diskriminaci těchto osob na pracovním trhu a pomohli jim se pracovně seberealizovat, musíme detailně znát všechna tvrdá data,“ podotkla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Kontakt: Tereza Fojtová, tisková mluvčí MU, fojtova@muni.cz, tel. 549 49 4949, 724 517 335

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT