Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 25. 3. 2018 7:28:00
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63210
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

16. 6. 2015

Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty MU představí jedovaté rostliny

Na jedovaté rostliny se letos zaměří tradiční výstava léčivých rostlin v Centru léčivých rostlin na Kraví hoře, které je botanickou zahradou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Výstava se slavnostně otevře ve čtvrtek 18. června v 10.00 a kromě jedovatých rostlin nabídne také prohlídku léčivek nebo bylin využívaných v kuchyni.

Letošní akci s podtitulem Od šípových jedů po moderní cytostatika obohatí panelová výstava a tabulky s popisy jedovatých rostlin zapůjčené z Botanické zahrady Praha. „Zhruba padesát tabulek představuje nejdůležitější toxické rostliny a popisuje jejich původ, jedovatost, rizika požití, průběh otravy a další zajímavosti,“ uvedla vedoucí centra Gabriela Křemenová s tím, že tabulky budou rozmístěné u popsaných rostlin. Panely pak představí mimo jiné něco z historie užívání rostlinných jedů. „Lidé se dozvědí, které rostliny se používaly pro trávení lišek a vlků, čím se otrávila Kleopatra, nebo které rostliny se dnes využívají v protinádorové léčbě,“ doplnila Křemenová.

Z jedovatých rostlin, které zahradníci v centru pěstují, patří mezi nejatraktivnější mandragora, které se ve středověku připisovaly zázračné vlastnosti. Nejvíc se proslavila díky černé magii a čarodějnictví, ale využívala se také k léčbě řady nemocí jako epilepsie, nespavost nebo černý kašel. Celá rostlina je jedovatá a v současnosti se jako léčivka už nevyužívá. „Mezi další jedovaté rostliny, které jsou v zahradě k vidění, patří rulík, blín či několik druhů durmanů,“ vyjmenovala zajímavosti vedoucí centra s tím, že prudce jedovaté rostliny mohou být okrasné letničky, polní plevele, běžné parkové keře a dokonce i trávy.

Specializovaná botanická zahrada se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání. „Máme přes 800 druhů a odrůd rostlin. Největší sbírku léčivek u nás, v níž jsou zastoupeny druhy z téměř celého světa, doplňují rostliny aromatické, tonizující, bylinky, koření a rostliny důležité pro zdravé stravování,“ řekla Křemenová. Rostliny se v centru zpracovávají a dál využívají pro vědecké a pedagogické účely.

Výstava bude přístupná až do 5. července, a to každý den od 9 do 18 hodin. Přítomní odborní pracovníci zahrady budou připraveni poskytovat konzultace o pěstování a sběru léčivých rostlin. Vstupné na 53. ročník akce je tradičně dobrovolné.

Centrum léčivých rostlin se nachází v Údolní ulici 74 v Masarykově čtvrti. Zahrada je vzdálená asi 150 metrů od konečné zastávky tramvaje číslo 4 na Náměstí míru.

Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, e-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT