Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 12:09:03
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63116
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

30. 7. 2015

Češi chtějí více divoké přírody, ukázal výzkum Masarykovy univerzity

Nově zveřejněný reprezentativní výzkum provedený na vzorku 2023 dotazovaných zjišťoval, jak často Češi navštěvují divokou přírodu a co si myslí o její ochraně.

Výzkum Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity se jako první svého druhu zaměřil na podrobné zmapování vztahu Čechů k divoké přírodě, tedy oblastem, kde probíhá přírodní vývoj bez zásahů člověka. Výsledky ukázaly, že významná část české veřejnosti vnímá tato území pozitivně a podporuje jejich ochranu: celých 71 procent souhlasí s tím, že je potřeba divokou přírodu v České republice chránit, nesouhlasí devět procent oslovených a zbylí na problematiku nemají názor.

Největší odpovědnost za ochranu divoké přírody přitom podle české veřejnosti nese zejména ministerstvo životního prostředí, dále národní parky, česká vláda, ekologická sdružení a lesníci.

„Jednoznačně se ukázalo, že Češi si přejí v České republice více divoké přírody, než jí v současné době je. Zatímco nyní tvoří rozloha přírodních oblastí bez zásahů člověka přibližně 0,3 procenta českého území, veřejnost jejich rozlohu odhaduje na deset procent – a na území České republiky by si přála ještě tři procenta divoké přírody navíc,“ uvedl ekopsycholog Jan Krajhanzl, vedoucí výzkumného týmu. Doplnil ještě, že výsledky zároveň ukazují, že rozšiřování divoké přírody má v tuzemsku širokou podporu – počet příznivců rozšiřování je víc než dvakrát vyšší než počet odpůrců.

Za divokou přírodou v České republice vyráží alespoň jednou ročně 38 procent obyvatel a za zahraniční divokou přírodou devět procent. „Přestože u nás každoročně cestují do divoké přírody jen někteří lidé, tento druh turistiky tu má zajímavý potenciál. Ukazuje se totiž, že divočina Čechy láká a má pro ně příchuť něčeho krásného, neznámého, skoro až exotického,” dodává sociolog z Masarykovy univerzity Jan Skalík.

Podrobnější informace o výzkumu a přesná data jsou k dispozici na webu: http://humenv.fss.muni.cz/divocina.

Kontakt: Tereza Fojtová, tisková mluvčí, e-mail fojtova@rect.muni.cz, tel. 724 517 335.

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT