Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 20. 1. 2018 9:42:08
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 56860
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

21. 8. 2015

Nový web pomáhá vyznat se v historii Moravy

Vstupní bránu pro hledání informací z dějin Moravy představili odborníci z Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Jejich Geografický informační systém tradiční lidové kultury (zkráceně Gistralik) mapuje materiály vypovídající o historickém období mezi lety 1750 až 1900. Využívat jej mohou odborníci, pedagogové různých úrovní nebo také laici zajímající se o historii, lidovou kulturu a kulturní dědictví.

Geografický informační systém lidové kultury čítá aktuálně více než 46 tisíc záznamů z publikovaných prací, rukopisů nebo map. Součástí databáze je asi 1000 fotografií a dobových obrazových pramenů, které se povedlo získat díky spolupráci s moravskými muzei a archivy. Inspirací mohou být také školní kroniky, jichž etnologové zpracovali několik desítek, nebo další archivní dokumenty vypovídající o všedním i svátečním životě před sto padesáti či dvě stě lety.

Do systému lze nahlédnout na http://gistralik.muni.cz/ a vyhledávat v něm lze dvěma způsoby. Informace o způsobech bydlení, zemědělství nebo socio-ekonomické situaci našich předků může uživatel hledat pomocí klíčových slov, či podle mapy. Pokud takový člověk do systému zadá dotaz, dostane odpověď ve formě soupisu dokumentů, které by pro něj mohly být zajímavé a také informace, kde je možné je nalézt.

„Systém představuje rozcestník, který momentálně asi nejrozsáhlejší formou ukazuje, jaké všechny materiály k daným tématům existují. Odborníci mají zpravidla o svém tématu přehled, ani oni ale nemají vždy ponětí o všech zdrojích, ať už vydaných nebo nevydaných, které existují,“ přibližuje Daniel Drápala, vedoucí celého projektu, na kterém etnologové spolupracovali s Ústavem výpočetní techniky MU a financovalo ho Ministerstvo kultury ČR.

Kontakt: Tereza Fojtová, tisková mluvčí, tel: 549 49 4949, mobil: 724 517 335, e-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT