Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 21. 3. 2018 5:39:52
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62924
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

4. 9. 2015

Vyšší teplota ve městech může ovlivňovat zdraví obyvatel

Vzestup teploty vzduchu a větší extremita počasí mohou podle klimatologů v následujících letech negativně ovlivňovat především životní podmínky obyvatel měst. Vědci z Masarykovy univerzity (MU) se spolu s kolegy z Polska, Maďarska a Slovenska v současné době zabývají právě globální změnou klimatu a jejími dopady na klima měst ve střední Evropě. Negativním důsledkům změny klimatu lze podle nich předcházet vhodnými adaptačními opatřeními.

Nejen v České republice je hlavním projevem současné globální změny klimatu postupné zvyšování teploty vzduchu či nárůst počtu tropických dní. „Ve městech se utváří zvláštní kategorie klimatu. Jeho typickým projevem je například formování tak zvaného tepelného ostrova města, v důsledku kterého je teplota vzduchu ve městech v řadě situací vyšší než v jejich okolí. Například v létě za jasného a klidného počasí může být teplota vzduchu během noci v centru Brna až o 5 °C vyšší než v okolí města,“ uvedl ředitel Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU Petr Dobrovolný.

Vědci z MU a Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR již v minulých letech vydali monografii Klima Brna, která shrnuje poznatky o časové a prostorové proměnlivosti klimatu v tomto městě. S kolegy z dalších zemí a za využití numerického modelu MUKLIMO vyvinutého německou meteorologickou službou se v současnosti zabývají odhadem budoucích klimatických podmínek ve městech střední Evropy v průběhu 21. století.

Součástí tohoto projektu je Informační den, jehož cílem je seznámit odbornou i laickou veřejnost s dosavadními výsledky. „Představíme na něm výsledky modelování současného i budoucího klimatu v Brně a budeme diskutovat o problematice městského klimatu v současných podmínkách a o adaptačních opatřeních,“ doplnil Dobrovolný.

Informační den se koná ve středu 9. září od 10.00 v prostorách Geografického ústavu.

Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT