Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 16. 12. 2017 16:03:11
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 54755
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

10. 9. 2015

Masarykova univerzita spustila portál pro výuku češtiny pro cizince

Online kurz českého jazyka pro cizince v angličtině, němčině, polštině a slovenštině otevřela Masarykova univerzita (MU) spolu s dalšími partnery. Zájemci o češtinu jako cizí jazyk jej zdarma najdou na portále mluvtecesky.net. Vedle interaktivní výuky jazyka získají návštěvníci i užitečné informace o České republice.

Na Masarykově univerzitě studuje přes 19 procent cizinců, kteří pro svůj běžný život při studijním pobytu v Česku potřebují alespoň základní znalost jazyka. „Míra internacionalizace patří k významným ukazatelům kvality vysokých škol, a proto usilujeme o to, aby u nás cizinci úspěšně studovali a během studia snáze zvládali překážky spojené s dlouhodobějším pobytem v cizí zemi,“ řekl prorektor MU Ivan Malý. Jedním z opatření, kterými univerzita vychází zahraničním studentům vstříc, je i pomoc s překonáváním jazykových bariér prostřednictvím výuky češtiny.

Přestože online kurz češtiny byl původně vyvinutý zejména pro ty, kteří potřebují češtinu v rámci své profese ve zdravotnických oborech, mohou jej využit i další zahraniční studenti, i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě pracují. Užitečný bude ale i pro obyvatele příhraničních oblastí nebo turisty. „Kurz je koncipován tak, aby jej zájemci zvládli bez ohledu na věk a předchozí zkušenosti s češtinou,“ řekl Libor Štěpánek, ředitel Centra jazykového vzdělávání MU, které projekt koordinovalo.

Portál nabízí základní online kurz (úrovně A1 a A2) a takzvaný „Survival Czech“. Interaktivní výukové materiály doplňuje více než sedm hodin zvukových nahrávek, praktický vestavěný slovník, gramatický přehled, diskuzní fórum a užitečné informace o České republice.

Speciálně pro studenty medicíny je pak připraven kurz odborné lékařské češtiny. „I zahraniční posluchači, kteří navštěvují studijní programy v angličtině, se musí naučit českou terminologii a základy češtiny, aby mohli komunikovat s pacienty ať už během studia nebo po něm,“ zdůraznila proděkanka Lékařské fakulty MU Eva Táborská. Mnozí zahraniční studenti medicíny po absolutoriu v České republice zůstávají a nacházejí uplatnění v českém zdravotnictví. Správně komunikovat s pacienty v češtině se potřebují naučit také Slováci.

Portál mluvtecesky.net vznikl pod vedením Centra jazykového vzdělávání MU ve spolupráci se Studiem Gaus z Berlína, Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka, Fachhochschule Burgenland GmbH z Eisenstadtu, Uniwersytet Śląski z Katovic a Edukácia@Internet z Partizánskeho v rámci projektu s podporou Evropské komise z Programu celoživotního učení. Náklady celého tříletého projektu činily necelých devět milionů korun.

Kontakt: Tereza Fojtová, tisková mluvčí, tel: 549 49 49 49, mobil: 724 517 335, e-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT