Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 22. 3. 2018 8:58:09
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62979
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

16. 9. 2015

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity začne semestr v nových budovách

Ve zcela nových prostorách začne příští týden výuka na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (MU). Slavnostním otevřením dnes v areálu v ulici Arna Nováka skončilo tři roky trvající bourání, stavění a stěhování. Studentům a pedagogům se otevřela zrekonstruovaná budova A a B1 a nová budova B2. Filozofická fakulta tak získala moderní vybavení pro výuku a výzkum a dostatek prostor, které po letech nahradily již nevyhovující zázemí.

Díky projektu nazvaném Centrum podpory humanitních věd (CARLA) získala fakulta více než 10 tisíc m² plochy „Máme tak potřebné zázemí pro vzdělávací a vědeckovýzkumnou činnost. Návrat části pracovišť do hlavního areálu by také měl podpořit opětovné stmelování fakultní obce, která po léta měla a dosud v jisté míře má umístěnou řadu pracovišť na mnoha různých místech Brna,“ uvedl děkan Filozofické fakulty MU Milan Pol. Prostředky ve výši 485 milionů korun na realizaci projektu byly vyhrazeny z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

V nových budovách jsou mimo učeben a kanceláří také depozitář knihovny, fakultní digitalizační oddělení, podzemní parkoviště a hlavně daleko lepší podmínky pro vědeckou práci reprezentované například novou laboratoří pro experimentální výzkum v humanitních vědách.

Projekt zahrnoval mimo jiné demolici nevyhovující budovy B2 a zevrubnou rekonstrukci pavilonu A. Ten vzniknul už v roce 1872 a původně sloužil jako sirotčinec, což připomíná pamětní deska, kterou dělníci našli v průběhu stavebních prací. Po skončení renovace se deska do budovy vrátila stejně jako kopie antických soch, které škola získala po druhé světové válce od zaniklé německé techniky.

V areálu fakulty se nacházejí ještě budovy C, D, E a knihovna. Také ty čeká v následujících letech rekonstrukce. Aktuálně se všechno připravuje na výběr stavební firmy. „Pokud všechno půjde dobře, měl by být dodavatel stavby znám do května 2016 a stavět by se mělo začít ještě v květnu nebo v červnu. Znovu učit by se v budovách mohlo se startem podzimního semestru roku 2018,“ přiblížil Ivo Jurtík, tajemník filozofické fakulty.

Druhá etapa renovací na fakultě bude zahrnovat kompletní přebudování vstupu do areálu z ulice Arna Nováka. Dojde k demolici objektu dřívější studentské kavárny, na jejímž místě vyroste šest pater poslucháren. Dělníci by budovu měli také totálně odstrojit, změnit vnitřní členění a schodiště, dát jí nová okna a zateplení. Budova C, kde se dnes nachází mimo jiné děkanát, bude kvůli špatné statice zpevněna a stejně jako pavilon E ji čeká výměna podlah, rozvodů proudu, vody a kanalizace. Díky rekonstrukci, jejíž náklady jsou odhadovány na 428 milionů korun a financovat by ji měl státní rozpočet, by také měla klesnout energetická náročnost provozu fakulty.

Kontakt: Tereza Fojtová, tisková mluvčí, tel: 549 49 49 49, mobil: 724 517 335, e-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT