Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 22. 3. 2018 2:52:56
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62947
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

20. 10. 2015

Masarykova univerzita uvítá nobelistu Aarona Ciechanovera

Laureát Nobelovy ceny Aaron Ciechanover ve čtvrtek 22. října 2015 navštíví kampus Masarykovy univerzity (MU) a přednese v Mendelově muzeu MU přednášku zabývající se základními mechanismy nemocí a cílenou léčbou. Jeho přednáška je součástí cyklu Mendel lectures, který představuje odborné i laické veřejnosti v Brně významné světové odborníky z oblasti genetiky a molekulární biologie.

Profesor Ciechanover získal Nobelovu cenu v roce 2004 spolu s Avramem Hershkem a Irwinem Rosem za objev degradace tedy odbourávání bílkovin řízeného proteinem ubiquitin. Ve svém výzkumu se dále věnuje studiu úlohy ubiquitin systému při buněčné proliferaci, transformaci a přežití. Rád by také vybudoval mezioborové centrum na prestižní Nanjing univerzity v Číně, kde by se měly znalosti z biologie a chemie přetvářet do podoby nových léků.

Ciechanover pochází z Izraele, kde působí na fakultě medicíny Izraelského technologického institutu (Technion). Studoval medicínu a biochemii a je členem Izraelské akademie věd a klasického vzdělávání a také zahraničním spolupracovníkem Národní akademie věd Spojených států.

Mendel Lectures, tedy cykly přednášek světově uznávaných vědců, se v Brně konají od roku 2004. V refektáři Augustiniánského kláštera za tu dobu vystoupilo přes osm desítek odborníků. Pořádá je Biologický ústav Lékařské fakulty MU ve spolupráci s Mendelovým muzeum a Fakultní nemocnicí u Svaté Anny. Od letošního roku jsou rovněž součástí Life Science seminářů MU.

Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT