Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 20. 3. 2018 20:30:39
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62894
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

19. 11. 2015

Experimentální laboratoř odhalí nevědomé myšlenkové procesy

Laboratoř pro experimentální výzkum v humanitních vědách s názvem Hume lab se dnes otevřela na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Pracoviště rozdělené do dvou míst v budově A a B v areálu v ulici Arna Nováka nabízí speciální vybavení, které umožňuje vědcům získávat nové informace o lidském chování, myšlení nebo emocích.

Humanitní vědci používají pro svůj výzkum nejčastěji dotazníky, pozorování nebo rozhovory s respondenty. Těmi ale některé věci postihnout nedovedou, protože člověk si není vědom všeho, nebo ho mysl přímo klame. „Je rozdíl, když člověk dostane na papíře popsanou například stresovou situaci a má říct, jak by na ni zareagoval, a když si ji přímo prožije a s pomocí přístrojů se jeho reakce zachytí,“ přiblížila Eva Kundtová Klocová, manažerka nové laboratoře, proč je pracoviště cenné.

Do nového vybavení spadá například eye tracking, který umožňuje zachycovat směr pohledu očí a délku jeho setrvání, což lze využít pro zkoumání pozornosti a přitažlivosti podnětů – třeba v případech, kdy se hodnotí webové stránky a jejich obsah, nebo při výzkumu překladu a čtení. Je totiž vidět, kterých míst v textu se člověk chytá a která ho naopak zdržují. Vědci mají k dispozici i monitory srdečního tepu, tělesné aktivity a krevního tlaku, které podávají informaci o fyziologických procesech a emočních změnách.

Mezi nejmodernější přístroje patří i neurozobrazovací vybavení a vybavení na měření elektrické aktivity mozku, které umí sledovat fyziologické procesy uvnitř orgánu. „Pomůže nám popsat procesy, které se v mozku člověka dějí v průběhu specifických událostí, jako je mimo jiné náboženský rituál, při němž jeho účastník věří, že probíhá přímá komunikace s božstvem,“ doplnila Kundtová Klocová, která je vědeckou specializací religionistka. Laboratoř poskytuje už v první fázi fungování zázemí také psychologům, pedagogům nebo jazykovědcům. Počítá se s tím, že se zde budou různé obory propojovat, což přinese další nové poznatky.

Laboratoř je vybavena technikou, kterou vědci dosud k dispozici neměli a kterou mohou navíc částečně využívat v terénu, protože je přenosná. Celé pracoviště včetně pořízení přístrojů přišlo na 17 milionů korun, které univerzita získala z evropského dotačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Kontakt: Tereza Fojtová, tisková mluvčí, tel: 549 49 4949, mobil: 725 517 335, e-mail: fojtova@muni.cz;
Eva Kundtová Klocová, manažerka laboratoře, tel: 549 49 8991, mobil: 732 648 514; e-mail: Eva.Klocova@gmail.com

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT