Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 22. 3. 2018 2:51:00
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 62946
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

18. 12. 2015

Jubilejní vědecká expedice Masarykovy univerzity míří do Antarktidy, v omezeném počtu

Již po desáté zamíří tým vědeckých a technických pracovníků na vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou Masarykova univerzita vybudovala a od roku 2006 provozuje na ostrově Jamese Rosse v Antraktidě. První, šestičlenná skupina jubilejní expedice odletí z Prahy 27. prosince odpoledne. Hlavní činností týmu bude letos údržba automatických přístrojů, získání dat pro klimatologický, glaciologický a biologický výzkum, testování odolnosti pokročilých stavebních hmot či zkouška prototypu českého generátoru obnovitelné energie z větru.

Pro početně omezenou výpravu byli vybráni zkušení a „univerzální“ terénní pracovníci. Všichni se totiž budou podílet na splnění náročných vědeckých úkolů, které jim zadali kolegové. Letošní expedici tak tvoří správce stanice a vedoucí expedice Pavel Kapler, mikrobiolog Ivo Sedláček, rostlinný fyziolog Peter Váczi, geograf Jakub Ondruch a jako lékař pak Tomáš Korbička. Expedici tradičně doplní také Jiří Strnad a Karel Holčák, technici společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, která se stará o technické aspekty provozu stanice. „Aby byly volné kapacity vědecké stanice využité, bude expedice pro první dva týdny pobytu v Antarktidě doplněna dalšími pěti hosty Českého antarktického nadačního fondu, kteří si náklady na cestu a pobyt hradí sami,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler s tím, že hosté přislíbili pomoc s plněním cílů vědecké expedice.

Omezený počet vysílaných vědců souvisí právě s penězi. Stanice a především výzkumné aktivity jsou kvůli nejistému financování jejího provozu ze strany státu v ohrožení. „Kvůli nedostatku peněz jsme nemohli připravit výpravu standardní velikosti. Na vyslání alespoň minimálního počtu lidí pak přispěla Masarykova univerzita a Český antarktický nadační fond,“ uvedl Kapler.

Vědci a technici mají za úkol provést především základní údržbu automatických přístrojů a také stáhnout naměřená data. „Dlouhodobá pozorování, zejména klimatologická, glaciologická a biologická, mají smysl pouze při získání co nejdelší a pokud možno nepřerušené řady měření. Pokud bychom výzkumný tým na stanici nevypravili, přišli bychom zbytečně o nejcennější výsledky za celých deset let snažení,“ zdůraznil Kapler.

Expedice se již standardně přesune letadlem do Buenos Aires a poté do Patagonie. Vojáci argentinského letectva je dopraví na základnu Marambio na ostrově Seymour Island, odkud se vrtulníkem dostanou na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Vědecká expedice setrvá na základě do konce února.

Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, e-mail: fojtova@muni.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT