Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

 

Aktualizace: 23. 3. 2018 18:01:20
Garant obsahu:
Irena Wernerová
Kompletní informace infoimage
Stránka číslo: 1203
Přístupů: 63136
Vytvořeno: 27. 7. 2011 10:34:28

Tiskové zprávy

26. 2. 2016

Odborníci z MU zjišťují, jak souvisí bazální metabolismus s obezitou

Odborníci z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se v nové studii snaží zjistit, zda existuje souvislost mezi sníženým bazálním metabolismem a nízkým příjmem energie u obézních lidí. Bazální metabolismus je množství energie, kterou vydá lidské tělo v klidovém stavu. Slouží pro zajištění základních životních funkcí. Vědci do rozsáhlé studie aktuálně hledají dobrovolníky, muže i ženy ve věku 20 až 50 let nejlépe z Brna a okolí, kteří mají problémy s vyšší tělesnou hmotností.

Bazální metabolismus je velmi individuální, lidé s nadváhou a obezitou jej ale mají kvůli svému životnímu stylu a změnám tělesného složení snížený. „Při držení různých diet pak lidé velmi často přijímají méně energie, než je hodnota jejich bazálního metabolismu, a jejich omezování v jídle tak nemá ze zdravotního hlediska žádný pozitivní efekt a složení jejich těla, tedy poměr tuků a svalů, se nemění tak, jak je potřeba. Navíc dlouhodobě v podstatě ohrožují své zdraví, protože nedodávají tělu dostatek energie a živin pro zajištění jeho funkcí,“ uvedl odborný garant studie Martin Forejt.

Dobrovolníci, kteří se zapojí do studie, budou mít jedinečnou možnost hodnotu svého bazálního metabolismu bezplatně zjistit. Přístroje, které ho mohou určit, totiž nejsou běžně dostupné a jejich provoz je finančně náročný. „Bazální metabolismus zjišťujeme pomocí přístroje Cortex Metalyzer, který pracuje na principu nepřímé kalorimetrie, a tělesné složení měříme pomocí přístroje Inbody. Procedura trvá u jednoho dobrovolníka zhruba hodinu,“ uvedla Jana Kunčická, která studii na lékařské fakultě provádí.

Měření probíhá ve všední dny mezi 7.00 a 9.00. Každý, kdo jej chce absolvovat, musí vydržet dvanáct hodin bez jídla, kofeinu a alkoholu. Zhruba tři hodiny před měřením také nesmí pít. Důležitá je co nejmenší fyzická námaha ráno mezi vstáváním a měřením. „Sledovaný člověk má na obličeji masku, která snímá vdechované a vydechované plyny, z nichž odečítáme hodnotu bazálního metabolismu. Při půlhodinovém měření leží na zádech a nesmí se pokud možno vůbec hýbat, protože by mohlo dojít ke zkreslení výsledků,“ doplnila Kunčická.

Odborníci potřebují do studie alespoň 200 dobrovolníků, z toho minimálně třetinu mužů. Každý, kdo absolvuje měření, ještě dodává výzkumníkům přímý záznam svého jídelníčku za tři dny. „Všem pak poskytneme výsledky měření a také výživová doporučení,“ dodala Kunčická. Dobrovolníci se mohou hlásit přímo jí na telefonní číslo 602 650 708.

Kontakt:
Ema Wiesnerová, tel: 549 49 5158, mobil: 725 316 753, e-mail: wiesnerova@rect.muni.cz
Jana Kunčická, mobil: 602 650 708, e-mail: jana.kuncicka@seznam.cz

Další informace, fotografie nebo videa k události

Informace

 

Pro správnou funkci tohoto webu a jeho další zlepšování používáme soubory cookies - více informací. SKRÝT