Řešení krizových situací v intenzivní medicíně

V pondělí 12. února 2024 proběhl v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity již druhý akreditovaný kurz Řešení krizových situací v intenzivní medicíně. Jeho cílem bylo pomocí simulací s vysokou mírou věrnosti rozvíjet komunikační schopnosti, řízení lidských zdrojů v krizových situacích a odbornou expertízu lékařů zařazených do postgraduálního vzdělávání v oboru Intenzivní medicína.

26. 2. 2024

Kurz začal již tradičně představením lektorů a týmu techniků garantem kurzu MUDr. Janem Maláskou, Ph.D., EDIC. Tentokrát se sešel unikátní lektorský tým, kde byly zastoupeny všechny tři anesteziologicko-resuscitační kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Interní kardiologická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Účastníci se seznámili se základním konceptem simulací, prostředím jednotky intenzivní péče a samotnými simulátory. Pak už následovaly samotné scénáře, ve kterých byla pro účastníky připravena problematika z celého spektra Intenzivní medicíny. Samotná témata nemůžeme prozrazovat, aby i pro další účastníky byla překvapením. Co však můžeme sdělit, je to, že po každém scénáři se v rámci debrifiengu strhla bouřlivá diskuze, za kterou jsme velice rádi. Tomu napomáhala zejména skutečnost, že se v rámci kurzu sešlo mnoho expertů ve svém oboru a každý přinesl náhled ze svého anesteziologického, kardiologického či chirurgického pohledu. V rámci kurzu účastníci také absolvovali hands-on workshopy zaměřené na problematiku obtížného zajištění dýchacích cest, pokročilé nastavení ventilátoru u pacientů s těžkou oxygenační a ventilační poruchou a na užití ultrazvuku u lůžka pacienta.

Atmosféra celého kurzu opět ukázala, že simulace kritických stavů mají smysl nejenom v rámci povinného specializačního vzdělávání, ale jsou i zábavnou a velice poučnou formou přípravy na každý den v práci intenzivisty. Podobné scénáře jako naši účastníci můžete absolvovat i Vy v rámci jednodenních kurzů celoživotního vzdělávání, jejichž nabídku naleznete na adrese https://www.med.muni.cz/simu/kurzy.