Simulační kurz první pomoci

Nejen pregraduální, ale také interprofesionální vzdělávání má v SIMU své místo. Proto se i v podzimním semestru mohla řada studentů různých oborů LF MU zúčastnit tradičního Simulačního kurzu první pomoci.

5. 1. 2024

Pět simulací z oblasti basic life support měli možnost zažít smíšené týmy několika oborů LF MU. Mezi celkem 30 účastníky se tak kromě budoucích všeobecných nebo zubních lékařů potkali také budoucí fyzioterapeuti, radiologičtí asistenti, optometristé, zdravotní sestry a další. Na kurzu tak panovala příjemná atmosféra z mezioborové spolupráce, bez které se moderní zdravotnická péče neobejde. Během kurzu si mohli účastníci vyzkoušet poskytnutí pomoci při nehodě automobilu či při epileptickém záchvatu, ošetřit krvácení během nevydařené kouzelnické show a zachránit nemocného kojence nebo otrávené uklízečky. Následným debriefingem prováděli zkušení studentští lektoři, kteří jednotlivé simulace také připravovali a trénovali figuranty k co nejvěrnějšímu provedení. Příprava této formy výuky a její realizace byla pro budoucí kariéru lékařů rovněž cennou zkušeností.

Už pošesté se Simulační kurz první pomoci konal v budově Simulačního centra LF MU, která nabízí kromě špičkových trenažérů a školeného personálu i výjimečné prostory, které pak dohromady vytváří ideální základ věrohodné a do detailu propracované simulace. Kurz tohoto typu by nešlo zorganizovat bez podpory 14 figurantů z řad studentů, kteří ztvárnili právě různě zraněné či nemocné, nebo jejich nervózní příbuzné či svědky události. Nejen v týmech řešitelů tak bylo třeba prokázat mnoho smyslu pro spolupráci.

Kurz probíhá pod organizačním zajištěním lékařů MUDr. Daniela Barvíka (ÚSM LF MU, KARIM FN Brno a LF MU), MUDr. Ondřeje Matouše (KO KNTB Zlín), MUDr. Martiny Valachové (ARK FN U Sv. Anny a LF MU), MUDr. Anežky Dvořákové (VIK FN Brno) a týmu studentských lektorů. Odbornou garanci poskytuje MUDr. Tereza Prokopová (ÚSM LF MU, KARIM FN Brno) a Ústav simulační medicíny.

Fotogalerie odpoledního kurzu

Fotogalerie dopoledního kurzu