IZS – integrovaný záchranný systém

MUDr. Pavel Urbánek, Územní středisko záchranné služby v Brně (ÚSZS v Brně)

 

Dne 1.1.2001 vstoupí v platnost nový zákon o IZS

 

Integrovaným záchranným systémem (IZS) se rozumí koordinovaný postup jeho složek
při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací.

 

Základními složkami IZS jsou :

 

1.      HZS – Hasičský záchranný sbor České republiky a jednotky požární ochrany

2.      ZZS – Zdravotnická záchranná služba

3.      PČR – Policie České republiky

 

Ostatními složkami IZS jsou :

 

1.      vyčleněné síly a prostředky OS (ozbrojených sil)

2.      ostatní ozbrojené bezpečnostní sbory

3.      ostatní záchranné sbory

4.      orgány ochrany veřejného zdraví

5.      havarijní, pohotovostní, odborné a jiné služby

6.      zařízení CO (civilní ochrany)

7.      neziskové organizace a sdružení občanů

8.      odborná zdravotnická zařízení na úrovni fakultních nemocnic (FN) pro poskytování specializované péče obyvatelstvu – v době krizových stavů

 

Integrovaný záchranný systém se použije v přípravě na vznik mimořádné události (MU) a při potřebě provádět současně záchranné a likvidační práce dvěma nebo více složkami IZS.

 

Složky IZS se při zásahu řídí příkazy velitele zásahu, popřípadě pokyny přednosty okresního úřadu, hejtmana kraje (v Praze primátor) nebo Ministerstva vnitra, pokud provádějí koordinaci záchranných a likvidačních prací.

 

Stálými orgány pro koordinaci složek IZS jsou operační a informační střediska (OIS) hasičského záchranného sboru kraje a Operační a informační středisko generálního ředitelství HZS. OIS přijímají a vyhodnocují informace o MU, plní úkoly velitele zásahu a úkoly orgánů oprávněných koordinovat záchranné a likvidační práce, vyrozumívají základní i ostatní složky IZS, orgány státu a samosprávních celků, povolávají síly a prostředky, jsou oprávněny vyžadovat osobní a věcnou pomoc organizací i občanů, při nebezpečí z prodlení varují obyvatelstvo na ohroženém území.

 

Státní orgány a orgány územních samosprávných celků plní úkoly v oblasti přípravy na mimořádné události, provádění záchranných a likvidačních prací a ochranu obyvatelstva. Organizuje součinnost mezi podřízenými složkami a zpracování poplachového plánu IZS, uzavírá smlouvy, zabezpečuje varování, organizuje činnost CO a provádí kontrolu funkčnosti. Hejtman a přednostové úřadů organizují a koordinují přípravu i samotný zásah na svěřeném území, k tomuto účelu mohou použít krizový štáb. Jsou povinni předávat Ministerstvu vnitra zprávy o průběhu prací prostřednictvím OIS IZS.

 

Obr. č. 1 – Struktura řízení IZS dle zákona o IZS (od 1.1.2001)