Je lékařská latina skutečně mrtvým jazykem?

Vyučuje se na střední škole latina? Jaká latina se vyučuje na Lékařské fakultě MU? Ukážeme vám, že se tento jazyk dá učit a naučit tak, aby vás bavil.

11. 6. 2021

Věděli jste, že latinský název pro kostrč coccyx původně pochází z řeckého výrazu pro kukačku a jedná se o metaforu odrážející mírně zakřivený tvar zobáku tohoto ptáka? Věděli jste, že slovo musculus v latině původně označovalo malou myš a kvůli podobnosti s tvarem a pohybem svalů (především u bicepsu) se z něj stal anatomický termín pro sval? Co se skrývá za vznešenými klinickými termíny typu ebrietas ethylica nebo obesitas alimentaria? Jakým způsobem lékař dává pokyny lékárníkovi v lékařském receptu? Těšte se na sérii seminářů a workshopů, které Vám představí, o čem je latina pro lékařské účely, jestli je skutečně mrtvým jazykem, a co od studia tohoto předmětu na Lékařské fakultě MU vlastně očekávat.

Juniorská akademie MED MUNI připravuje ve spolupráci s Mgr. Kateřinou Pořízkovou, Ph.D., zkušenou lektorkou lékařské latiny působící na Lékařské fakultě MU, řadu setkání, která zájemcům zprostředkují vhled do jazyka, jenž dodnes představuje základní pilíř odborné lékařské terminologie.

Paní doktorku Pořízkovou jsme vyzpovídali v našem podcastu STETOSKOP v 31. dílu Quo vadis, mediku? Poslechněte si, jak se latina dá naučit a jak se vlastně lektorům učí jazyk, kterým se běžně nemluví.