EXKURZE: Představení sbírky Ústavu soudního lékařství

• 15. června 2022
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Zajímá vás jak to vypadá v muzeu soudního lékařství a co v něm můžete vidět?

S lektorem Juniorské akademie MUDr. Janem Krajsou, Ph.D. nahlédnete na zajímavosti muzea a budete se moci v diskusi zeptat na vše, co vás v souvislosti se sbírkou Ústavu soudního lékařství zajímá.

Sbírka Ústavu soudního lékařství začala vznikat již v období prvních let po založení Masarykovy univerzity, a to dokonce ještě v době umístění ústavu v provizoriu bývalých Zeměbraneckých kasáren v Brně. Její současná podoba se však utvářela až po přemístění ústavu do nově postavené budovy v roce 1930. Jejím zakladatelem byl první přednosta ústavu prof. František Berka. V dnešní době sbírka zahrnuje cca 600 exponátů, které pochází převážné případů řešených na zdejším ústavu, v menší míře však i od policie a soudů, případně z jiných lékařských fakult. Sbírkové předměty jsou rozděleny podle různých typů mechanizmů vzniku poranění a příčin smrti (tupá poranění, dušení, střelná poranění, poranění ostrými předměty, otravy, chorobné nálezy, úrazy elektrickým proudem apod.), a jedná se jak o tekutinové preparáty tkání či kosti, tak i o nejrůznější předměty doličné (nože, palné zbraně, tupé nástroje, škrtidla, jedy apod.).

Sbírka není volně přístupná veřejnosti, slouží především výukovým účelům pro studenty lékařské fakulty, ale navštěvují ji i studenti jiných fakult Masarykovy univerzity (Přírodovědecké či Právnické fakulty), případně studenti některých typů středních škol (zdravotnické školy, gymnázia, policejní školy). Pokud bychom měli z řady zajímavých a raritních exponátů vybrat ten nejvýznamnější, byl by to bezpochyby tekutinový preparát srdce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka s patrných střelným poraněním.

Poznejte lektora kurzu:

MUDr. Jan Krajsa, Ph.D.

zástupce přednosty ústavu – Ústav soudního lékařství

informace

MUDr. Jan Krajsa, Ph.D. pochází z Uherského Brodu. Stát se soudním lékařem toužil již od středoškolských let, a to se mu splnilo na podzim roku 2001, kdy po studiu všeobecného lékařství na Lékařské fakultě UP v Olomouci (1999), krátkém zaměstnání na patologii ve Zlíně a po absolvování dnes již neexistující základní vojenské služby, byl přijat na Ústav soudního lékařství v Brně, kde nyní působí, plně uspokojen ve svých představách o soudně lékařské práci.

prezenční

zdarma

Jak to u nás chodí?

S blížícím se termínem konání kurzu obdržíte email s pokyny a přesnou polohou učebny, kde bude kurz probíhat.

! Stává se, že poštovní klient zprávu vyhodnotí nesprávně jako nevyžádanou poštu (spam). Kontrolujte prosím také složky hromadné pošty.

Máte jakékoliv doplňující dotazy? Napište nám na akademie@med.muni.cz, rádi vám poradíme :).

Registrace do kurzu se uzavře 10.6. ve 12 hodin.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.