Lidské tělo pod lupou: molekulární biologie a genetika v medicíně

  • Přibližně září 2021 – červen 2022
  • UKB, budova E35, posluchárna 211 a přilehlé prostory/laboratoře

Anotace kurzu

Molekulární biologie a genetika pronikají do všech oblastí klinické i laboratorní medicíny. Jejich význam pro diagnostiku nemocí v posledních letech dramaticky roste. Rychlý rozvoj těchto oborů je umožněn díky novým technologiím, které umí během krátké doby přečíst dědičnou informaci každého jedince. Dokážeme tak určit konkrétní vlastnosti a chyby dědičné informace, které vedou ke vzniku nemocí, ovlivňují jejich průběh nebo možnosti léčby.

Co se dozvíte

V úvodním kurzu se studenti seznámí s náplní práce v molekulárně genetické laboratoři. Dozví se, jakou strukturu a vlastnosti mají nukleové kyseliny, jak se získávají pro laboratorní analýzy a proč jsou důležité pro diagnostiku nemocí.

Co si vyzkoušíte

  • Práce s buněčnými kulturami
  • Barvení chromosomů
  • Izolace DNA

Lektor

Mgr. Karla Plevová, Ph.D.

vedoucí výzkumné skupiny – Výzkumná skupina Karly Plevové: Genomics of Immune Cells

e‑mail:

informace

Na Lékařské fakultě MU působí od roku 2018. Zúročuje zde své zkušenosti nabyté ve Fakultní nemocnici Brno, ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC MU a v Evropské molekulárně biologické laboratoři EMBL, Heidelberg, Německo. Její cesta od molekulární biofyziky, kterou studovala na Přírodovědecké fakultě MU, vedla k lékařské genetice a genomice přes hematoonkologii. Ve své práci se věnuje především studiu genetických změn u leukémií. Na své práci má ráda její rozmanitost, která sahá od medicínsky zajímavých problémů, přes laboratorní analýzy biomolekul, až po bioinformatiku a výpočetní technologie. Práce se studenty ji baví. Organizovala exkurze v molekulárně genetické laboratoři pro SŠ studenty a vede absolventské práce studentů MU.

Mgr. Ivona Blaháková

zástupkyně vedoucího sdílené laboratoře – Centrální laboratoř Genomika

e‑mail:

informace

Od roku 2013 pracuje v CEITEC MU v programu Molekulární Medicína, ve skupině Lékařská genomika. Zabývá se dědičnými predispozicemi ke vzniku rakoviny, zejména rakoviny prsu a vaječníků. Na částečný úvazek pracuje také na Interní hematologické a onkologické klinice ve Fakultní nemocnici Brno. Ráda spolupracuje se studenty a propaguje vědu na akcích pro širokou veřejnost (Noc vědců, 100 let MUNI, výukové programy pro děti a studenty aj.).

Ing. Zuzana Vrzalová, Ph.D.

odborná pracovnice ve výzkumu – Centrální laboratoř Genomika

e‑mail:

informace

Od roku 2017 pracuje ve skupině Lékařské genomiky a v Centrálních laboratořích Genomika CEITEC MU, kde se zaměřuje na diagnostiku nádorových onemocnění. Ve spolupráci s Centrem molekulární biologie a genetiky při Interní hematologické a onkologické klinice, FN Brno se věnuje vědeckým projektům. Specializuje se na metody genomické analýzy u pacientů s hematologickým onemocněním s rodinným výskytem. Svoji práci považuje za velmi zajímavou a vědecky se rychle rozvíjející. Má zkušenosti s vedením laboratorních cvičení pro magisterský stupeň, proto se s chutí zapojila do přednáškových cyklů a laboratorních cvičení v rámci Juniorské akademie.

Mgr. Hana Svozilová, Ph.D.

junior researcher – Výzkumná skupina Šárky Pospíšilové

e‑mail:

informace

Doktorandka studijního programu Onkologie a hematologie Lékařské fakulty MU, zaměstnankyně CEITEC MU a FN Brno. Od roku 2013 se aktivně věnuje popularizaci vědy a ráda pracuje se středoškolskými studenty: spolupodílí se na organizaci mezioborové soutěže N-trophy, byla školitelem tří Středoškolských odborných činností a občas pracuje i jako lektor T-exkurzí či Bioskopu. Jakožto absolventka oboru Molekulární biologie a genetika se zabývá především různými metodami analýzy DNA, buněčnou kultivací a ze všeho nejraději pozoruje buňky pod mikroskopem.

Mgr. Kristýna Závacká

odborná pracovnice - PhD studentka – Výzkumná skupina Šárky Pospíšilové

e‑mail:

informace

Absolventka magisterského oboru Molekulární biologie a genetika, nyní studentka doktorského programu Onkologie a hematologie, LF MU a řešitelka studentských vědeckých projektů. Aktivně působí na dvou pracovištích – v Centru molekulární biologie a genetiky, FN Brno a v institutu CEITEC MU. Podílí se na výzkumných projektech s cílem zlepšení prognózy a terapie u pacientů trpících chronickou lymfocytární leukémií. Své zkušenosti ráda předává mladším kolegům, například v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Mgr. Martina Vališová

e‑mail:

informace

Vysokoškolská zdravotní pracovnice na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno a zároveň specializovaná vědecká pracovnice v CEITEC MU. Její hlavní úlohou je práce v diagnosticko-výzkumné laboratoři, která se zaměřuje na choroby, jako je například chronická lymfocytární leukémie. Vystudovala magisterské studium Biochemie na Masarykově univerzitě. Miluje svoji práci, kolegy a její práce ji naplňuje.

Mgr. Jana Vaculíková

informace

Odborná pracovnice v Centru molekulární medicíny a na Interní hematologické a onkologické klinice. Podílí se na řešení projektu zaměřeného na mapování českého genomu. Je zapojena do vývoje mobilních aplikací pro dětské i dospělé onkologické pacienty. Její pracovní náplň tvoří zejména práce s pacientskými daty a komunikace v rámci mezinárodních projektů, ale i běžné laboratorní metody.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info