Nádorový supresor p53: Co to je a jak nás chrání před rakovinou?

• 10. listopadu 2021
  • Online - MS Teams, Biologický ústav LF MU
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Nádorový supresor p53 je velmi důležitým regulátorem odpovědi savčí buňky na různé formy poškození a stresu, např. poškození DNA,  nedostatek kyslíku nebo aktivaci některých onkogenů. Aktivita proteinu p53 umožňuje buňce vyrovnat se s poškozením a opravit je, případně indukuje programovanou smrt buněk, jejichž poškození je příliš rozsáhlé a nelze je opravit. Touto svou aktivitou protein p53 účinně brání vývoji zhoubných nádorů a proto bývá jeho ochranná funkce v nádorových buňkách často vyřazena.

Přednáška bude věnována jak molekulárním mechanismům, jimiž p53 brání rozvoji rakovinného bujení, tak i hlavním mechanismům narušujícím funkci p53 v lidských zhoubných nádorech. V závěru pak budou zmíněny také různé testované způsoby reaktivace p53 v nádorových buňkách.

Na přednášku se lze registrovat do 16:00 hod 9. 11. 2021. Pro přihlášení po tomto termínu prosím kontaktujte koordinátorku telefonicky.

S blížícím se termínem konání pošleme přihlášeným účastníkům e-mail s odkazem k připojení na MS Teams. Stává se, že poštovní klient zprávu vyhodnotí nesprávně jako nevyžádanou poštu. Kontrolujte prosím také složky hromadné pošty...

Pokud aplikaci MS Teams nemáte, není nutné si ji stahovat, stačí se připojit v prostředí webového prohlížeče.

Lektor

Mgr. Stjepan Uldrijan, CSc.

vedoucí výzkumné skupiny – Výzkumná skupina Stjepana Uldrijana

informace

Vedoucí výzkumné skupiny na Biologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Se svou skupinou zkoumá vliv buněčného metabolismu na signální dráhu, která řídí dělení nádorových buněk maligního melanomu.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.