Oblast výživy a zdraví: zvolte si téma své přednášky

  • Přibližně září 2021 – červen 2022
  • Ústav ochrany a podpory zdraví, LF MU
Distanční přednáška/webinář zaměřené na požadované téma z oblasti výživy. Vyberte si téma a napište si o termín

Význam bílkovin ve výživě

Bílkoviny jsou základní stavební kameny všech buněčných a tkáňových struktur. Jelikož jsou na ně vázány veškeré životní funkce, jsou pro člověka nepostradatelné. Dozvíte se, jaké jsou funkce bílkovin v lidském těle, co se děje s bílkovinami v organismu, co jsou to aminokyseliny a jaké rozlišujeme. Zjistíte, kolik bílkovin denně potřebujeme a zda jsou s nedostatkem nebo nadbytkem bílkovin spojená nějaká rizika. Povíme si, jaké jsou nejvhodnější zdroje bílkovin v jídelníčku.

Význam tuků ve výživě

Povíme si, co jsou to tuky a jaká je jejich chemická stavba, jaká je funkce tuků v organizmu a jaké je jeho fyziologické zastoupení v těle. Dozvíte se, jaké mastné kyseliny existují a ve kterých tucích se vyskytují, jaké jsou zdroje tuků v potravinách a kolik tuků bychom měli přijímat. Zjistíte, které jsou esenciální mastné kyseliny a kde je najdete, jaké jsou funkce a zdroje cholesterolu a také, co jsou to fytosteroly.

Význam sacharidů ve výživě

Dozvíte se jaké sacharidy v potravinách najdeme a naučíte se rozlišovat jednotlivé pojmy související se sacharidy, seznámíte se s konceptem glykemického indexu a glykemické nálože, zjistíte, jaké jsou hlavní funkce sacharidů v lidském organismu, jak se sacharidy tráví a kolik sacharidů člověk potřebuje. Zjistíte, jaké potraviny jsou hlavními zdroji sacharidů v jídelníčku.

Energetická bilance

Řekneme si, jaké jsou základní jednotky energie a jak je vzájemně přepočítat a co je to energetická bilance. Probereme jednotlivé složky energetického příjmu a výdeje a metody stanovení energetického výdeje, jako je přímá a nepřímá kalorimetrie, nebo rovnice pro jeho odhad. Dozvíte se, co je to bazální energetický výdej a jaké faktory ho ovlivňují. Zjistíte, co je to termický efekt potravy a jak přispívá pohybová aktivita k celkovému energetickému výdeji.

Význam vody ve výživě

Povíme si, jaké jsou základní funkce vody v organismu, co je to bilance tekutin a jakými cestami lidské tělo vodu přijímá a vylučuje. Dozvíte se, kolik tekutin denně potřebujeme, jaké nápoje jsou vhodné pro pokrytí potřeby vody a jaký je podíl vody v různých potravinách. Probereme jednotlivé druhy vod s ohledem na jejich zdroje a mineralizaci a zaměříme se i na rizika konzumace některých nápojů, jako jsou především slazené nápoje.

Vláknina

Řekneme si, jak se vláknina definuje a jaké existují druhy vlákniny. Zjistíte, jaké jsou fyziologické a preventivní účinky vlákniny a jaký je základní mechanizmus působení vlákniny. Dozvíte se, kolik vlákniny potřebujeme a jaká jsou rizika jejího nadměrného příjmu. Porozumíte pojmům jako je rezistentní škrob, prebiotika, celozrnný, vícezrnný, nízko/vysokovymílaná mouka apod.

Minerální látky

Minerální látky jsou významnou složkou lidské výživy. Ačkoliv nemají žádnou energetickou hodnotu, jsou pro náš organismus nepostradatelné. Dozvíte se základní informace o minerálních látkách (makroelementech) mezi něž patří vápník, hořčík, fosfor, síra, chlor, draslík a sodík. Probereme jednotlivé jejich funkce v organismu, jejich denní potřebu a zdroje v potravinách.

Stopové prvky

Stopové prvky jsou pro náš organismus nepostradatelné, neboť v organismu zastávají specifické funkce. Na rozdíl od makroelementů je však jejich potřebné množství značně nižší. Nedodržení výživové doporučené dávky, ve smyslu nadměrného i nedostatečného přívodu, může způsobit závažné zdravotní problémy. Jak název napovídá v lidském těle se vyskytují v malém – stopovém – množství. Dozvíte se, jaké jsou funkce, potřeba a zdroje stopových prvků, mezi něž patří železo, zinek, selen, měď, jod, fluor, chrom, mangan, molybden, nikl a kobalt.

Vitamíny rozpustné v tucích

Mezi vitaminy rozpustné v tucích patří vitaminy A, D, E a K. Dozvíte se, jaké jsou základní funkce těchto vitaminů, kolik jich denně potřebujeme a jaké jsou jejich významné zdroje. Povíme si, jaká jsou rizika jejich nedostatečného nebo nadbytečného příjmu. Zjistíte, jak co nejvíce zachovat obsah vitaminů v potravinách při jejich přípravě.

Vitamíny rozpustné ve vodě

Mezi vitaminy rozpustné ve vodě patří vitaminy skupiny B a vitamin C. Dozvíte se, jaké jsou základní funkce těchto vitaminů, kolik jich denně potřebujeme a jaké jsou jejich významné zdroje. Povíme si, jaká jsou rizika jejich nedostatečného příjmu a které rizikové skupiny populace mají jejich potřebu zvýšenou a proč.


Lektor

Mgr. Kamila Jančeková, Ph.D.

odborná asistentka – Ústav veřejného zdraví

e‑mail:

informace

Mgr. Kamila Jančeková, Ph.D. působí jako odborná asistentka na ústavu Veřejného zdraví. Podílí se na výuce předmětů Výživa v ochraně a podpoře zdraví, Základy výživy a dalších.

Mgr. Martin Krobot

asistent – Ústav veřejného zdraví

e‑mail:

informace

Mgr. Martin Krobot je asistentem na Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty MU. Věnuje se výuce předmětů Základy výživy člověka, Ochrana a podpora zdraví a dalších. Působí jako předseda České asociace nutričních terapeutů.

Pokud se chcete o Martinu Krobotovi dozvědět více, poslechněte si 16. díl podcastu LF MU STETOSKOP s názvem "Což takhle dát si...".

Mgr. Eliška Lagová

studentka LF MU

e‑mail:

informace

studentka doktorského studijního programu

Mgr. Monika Kunzová, Ph.D.

studentka LF MU

e‑mail:

informace

studentka doktorského studijního programu

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info