Vyzkoušejte si povolání porodní asistentky: kdo je a v čem spočívá její poslání dnes

• Přibližně září 2021 – červen 2022
  • Katedra ošetřovatelství a porodní asistence, LF MU
Anotace

Porodní bába byla historicky vnímána jako moudrá zkušená žena, která uměla ženu bezpečně provést těhotenstvím, porodem a šestinedělím… v širším smyslu slova provázela ženy radou, pomocí a podporou během celého života.

V současné době se jedná o porodní asistentku, která poskytuje odbornou celostní péči o ženy a jejich děti/novorozence. Jde o profesionální zdravotnickou péči zaměřenou na ženu a její potřeby, během které ženu podporuje, se znalostí fyziologie a s respektem k přirozeným reprodukčním procesům.

Na Katedře ošetřovatelství a porodní asistence Vám rádi představíme studium v oboru, obeznámíte se s činnostmi Porodní asistentky, zúčastníte se simulace průběhu porodu na porodnickém modelu.

Co se dozvíte a uvidíte
  • Kdo je porodní asistentka a v čem spočívá její práce?
  • Jaká je filozofie a nejnovější postupy v péči o ženu a novorozence?
  • Co se děje v prenatální poradně?
  • Jak se žena (a její partner) připravují na porod?
  • Co se dočtete v těhotenské průkazce?
  • Jak probíhá poporodní bonding matky s dítětem?

Možnosti a forma studia – představení studijního programu Porodní asistence (otázky a odpovědi)

Co si vyzkoušíte
  • Operační nástroje nejčastěji používané v gynekologii a porodnictví
  • Asistenci u porodu simulovaném na porodnickém modelu
  • Ošetření novorozence (model novorozence)

Termín konání: září 2021 v případě příznivé epidemiologické situace, prezenční forma
Délka trvání: 4 hod.

Zaujalo vás toto téma a ještě není vypsán konkrétní termín, na který byste se mohli přihlásit? Napište nám a pokusíme se najít pro vás vhodný termín.

Lektor

PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

odborná asistentka – Ústav zdravotnických věd

informace

Garantka studijního programu Porodní asistence. Porodní bába celou svou duší, která zasvětila profesi a rozvoji profese Porodní asistentky velkou část svého života. Podporuje návrat k „normalitě“, kdy jsou vhodnou péčí udržovány přirozené cykly ženského organismu a podporováno zdraví žen i jejich potomků. Zabývá se poradenstvím v oblasti reprodukčního zdraví, zejména pak přípravy na rodičovství (těhotenství, porod, šestinedělí), ve kterém uplatňuje jak medicínské znalosti a preventivní postupy, tak i postupy integrativní, šetrné k matce i dítěti, zahrnující nejenom somatický, ale také psycho-socio-spirituální aspekt osobnosti.

Mgr. Lenka Veselá

asistentka – Ústav zdravotnických věd

informace

Svoje první zkušenosti jako porodní bába sbírala v prostředí velké porodnice. Následně vykročila ze své komfortní zóny a vyjela "na zkušenou" do zahraničí. Od svého návratu zpět se věnuje poradenství v oblasti přípravy na rodičovství, ale především také vzdělávání studentek Porodní asistence, kterým se snaží předat své zkušenosti. Je zastánkyní kontinuální péče porodní asistentky o nízkorizikovou ženu v průběhu těhotenství a porodu, a ženu a novorozence v šestinedělí. Dlouhodobě zastupovala Českou komoru porodních asistentek (ČKPA) v Evropské asociaci porodních asistentek (EMA) a Mezinárodní radě porodních asistentek (ICM).

Sdílení události