Výzkum na LF: Výzkum mnohočetného myelomu

• Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Babákova myelomová skupina (BMS) se zabývá problematikou monoklonálních gamapatií, zejména mnohočetného myelomu, extramedulárního onemocnění mnohočetného myelomu a plazmocelulární leukémií. Mnohočetný myelom je druhé nejčastější hematoonkologické onemocnění charakterizované infiltrací kostní dřeně maligními plazmatickými buňkami. Tyto buňky jsou závislé na mikroprostředí kostní dřeně. Pokud tuto závislost ztratí a migrují mimo kostní dřeň, jedná se o tzv. extramedulární onemocnění, kdy tyto buňky buď infiltrují měkké tkáně, nebo vytvářejí malé tumory. Plazmocelulární leukemie je raritní, ale nejvíce agresivní formou monoklonálních gamapatií. Při tomto onemocnění mají pacienti vysoké množství cirkulujících plazmatických buněk v periferní krvi. Standardní diagnostickou metodou je odběr kostní dřeně.

Vedoucí skupiny, doc. RNDr. Sabina Ševčíková, Ph.D. (ORCID ID0000-0002-7194-6771), je spoluautorkou více než 80 publikací (dle WoS), H-index 15. Je členkou předsednictva CMG, vědeckou tajemnicí Česko-slovenské biologické společnosti a členkou International Myeloma Working Group (IMWG), mezinárodní společnosti kliniků i výzkumníků koordinující aktivity a guidelines v této oblasti. Doc. Ševčíková je zkušeným školitelem PhD studentů, ale i diplomantů a bakalářů. Vyučuje na Lékařské i Přírodovědecké fakultě. Je členkou redakční rady časopisu Klinická onkologie a úspěšnou řešitelkou grantů AZV.

Poznejte lektorku kurzu:

doc. RNDr. Sabina Ševčíková, Ph.D.

vedoucí výzkumné skupiny – Výzkumná skupina Sabiny Ševčíkové: Monoklonální gamapatie a jejich molekulární podstata

prezenční

zdarma

Jak to u nás chodí?

S blížícím se termínem konání kurzu obdržíte email s pokyny a přesnou polohou učebny, kde bude kurz probíhat.

! Stává se, že poštovní klient zprávu vyhodnotí nesprávně jako nevyžádanou poštu (spam). Kontrolujte prosím také složky hromadné pošty.

Máte jakékoliv doplňující dotazy? Napište nám na akademie@med.muni.cz, rádi vám poradíme :).

Registrace do kurzu se uzavře 6. 10. ve 12 hodin.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.