Mobilní aplikace MOU Mindcare zvítězila v soutěži Czech DIGI@MED Award

Výzkumníci z Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU a z Masarykova onkologického ústavu společně vyvinuli mobilní aplikaci na podporu duševního zdraví onkologických pacientů. Aplikaci ocenila odborná porota Czech DIGI@MED Award, která ji zvolila vítězem v kategorii existující projekt.

29. 11. 2022

Bez popisku

 Duševní zdraví nejen onkologických pacientů je nepostradatelnou součástí úspěšné léčby.

To si uvědomují i výzkumníci z týmu docenta Miroslava Světláka z Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU, kteří společně s kolegy z Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) vyvinuli mobilní aplikaci MOÚ Mind Care.

Onkologičtí pacienti MOÚ mají během náročné léčby i následné rekonvalescence možnost získat duševní podporu pomocí moderních technologií duševní podpory. Aplikace byla spuštěna v květnu 2022. Její vznik mimo jiné umožnila významná finanční a technické podpora společnosti Merck Sharp & Dohme s.r.o. Aktuálně aplikaci MOÚ Mind Care využívá již více než 150 pacientů. 

Pacientům se může často zdát, že se jejich život zastavil. Pozitivní aktivity odkládají na dobu neurčitou, například až po léčbě, po kontrolním vyšetření nebo po návštěvě lékaře. V tak rychlém běhu událostí si mnoho lidí ani nevšimne, že zapomíná na své duševní zdraví,“ vysvětluje vedoucí projektu docent Miroslav Světlák. Snaha zlepšit duševní pohodu pacientů v nemocničním prostředí však může narážet na různá úskalí. Mobilní aplikace proto nabízí takové možnosti, díky nimž může pacient psychologický trénink absolvovat v klidu ze svého domova nebo kdekoli na cestách, ale klidně i v čekárně. Potřebuje pouze chytrý telefon.

V současné době je aplikace k dispozici pacientům Masarykova onkologického ústavu, nicméně v budoucnu by měla sloužit jako zdravotnický prostředek, který bude moci předepsat lékař jakémukoliv pacientovi, u něhož by mohla mít podpora duševního zdraví v této formě prospěšná,“ doplňuje Miroslav Světlák, který je klinický psycholog a zároveň přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Cílem aplikace je pacienty provést uceleným programem a podpořit jejich duševní zdraví. K tomu aplikace využívá videí, vedených praktických cvičení, úkolů apod. Zároveň dochází ke sběru zkušeností a zpětné vazby pacientů, na jejichž základě může být neustále vylepšována. 

Pro pacienty jsou v aplikaci připraveny tři moduly duševní podpory. Jedním z nich je tzv. mindfulness (Mindfulness Based Cognitive Therapy for Cancer – MBCT-Ca). Tato metoda pracuje s uvědomováním si přítomného okamžiku tady a teď. Příkladem takového cvičení může být tzv. „Body scan“, při kterém jsou vnímány jednotlivé části našeho těla s laskavostí, přesně takové, jaké jsou. Druhým typem programu je pozitivní psychologie, která rozvíjí schopnost uvědomit si světlé stránky života a využívat zdroje duševní pohody. Třetím modulem je autogenní trénink. Jedná se o relaxační metodu, která při pravidelném provádění snižuje úroveň napětí a neklidu.

Czech DIGI@MED
Cenu Czech DIGI@MED Award každoročně uděluje společnost Roche Česká republika autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o zdraví. Projekty pomáhají optimalizovat procesy ve zdravotnictví nebo přicházejí s unikátní inovací. Cena byla založena v zájmu podpory digitalizace zdravotnictví a inovátorských nápadů v oblasti medicíny a farmacie, tak aby pomáhala lékařům, zdravotníkům a především pacientům. V letošním roce bylo ocenění uděleno v kategoriích Nápad, Existující řešení a DATA. MOÚ Mindcare zvítězila v kategorii Existující řešení, kde byla konkurence projektů největší.

O aplikaci


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info