Univerzitní kampus Bohunice ještě před propuknutím nového akademického roku už tradičně hostil Biologické dny. Letošní sedmadvacátý ročník měl podtitul Tkáňové mikroprostředí a přivítal více než sto padesát odborníků z Česka i Slovenska. Trojici přednáškových sekcí předcházela Babákova přednáška pojmenovaná po v pořadí třetím děkanovi Lékařské fakulty Masarykovy univerzity – a později také rektorovi – profesoru Edwardu Babákovi.
Významný český fyziolog a lékař byl však nejen zakladatelem brněnského vysokého školství, před více než sto lety stál také u zrodu Biologické společnosti, první odborné platformy pro biologické vědy v českých zemích. Jeho jméno tak nenese jen přednáška, ale v prvé řadě medaile s ní spjatá, udělovaná coby nejvýznamnější ocenění Česko-slovenské biologické společnosti osobnostem biologického výzkumu za zásadní přínos k rozvoji biologických věd.
Letos výbor Česko-slovenské biologické společnosti Babákovou medailí ocenil přednostu Ústavu histologie a embryologie, docenta Aleše Hampla, za jeho přínos k rozvoji biologie kmenových buněk a jejich aplikací v tkáňovém inženýrství. Aleš Hampl už v roce 2003 ustavil první linie embryonálních kmenových buněk z lidských blastocyst v ČR a v průběhu následujících let významně přispíval k poznávání unikátních biologických vlastností tohoto biomedicínsky atraktivního buněčného typu.
Stal se díky tomu zástupcem ČR v Mezinárodním registru pluripotentních kmenových buněk a také členem řídícího týmu Evropského konsorcia pro zprostředkování informací o genové a buněčné terapii. Od roku 2010 je přednostou Ústavu histologie a embryologie LF MU, který se pod jeho vedením zformoval do významného pracoviště zabývajícího se biologií kmenových buněk a vývojem jejich biomedicínských aplikací. Kromě svých výzkumných aktivit je také výraznou pedagogickou osobností formující nové generace badatelů i lékařů.