Během studia se snaží vytěžit co nejvíc. Budoucí stomatologové se setkali na vlastním kongresu

Sdružení studentů stomatologie ČR (SSS ČR) po covidové přestávce mohlo letos opětovně uspořádat tradiční kongres pro všechny studenty Zubního lékařství. Zúčastnilo se ho na 140 studentů stomatologie z různých ročníků a fakult.

4. 4. 2022

Původně mezinárodní kongres, který sdružuje všechny budoucí zubaře, letos proběhl počátkem března v Brně pod taktovkou Sdružení studentů stomatologie ČR (SSS ČR). Cílem tohoto kongresu je získat nové znalosti, navázat nová přátelství napříč studenty Zubního lékařství z lékařských fakult v České a Slovenské republice. Letos se kongresu zúčastnilo celkem 140 studentů.

Odborných přednášek se ujali zubní lékaři:

• MDDr. Filip Hromčík, Ph.D. představil taje paradontologie. Je absolventem Lékařské fakulty MU magisterského i doktorského studia. Nyní pracuje na oddělení paradontolie ve FN u sv. Anny v Brně a LF MU a v soukromé praxi. V minulosti působil jako organizátor kongresu.
  • MDDr. Jan Hulvert si připravil přednášku s tématem "Adheze a práce s kompozitem". Je absolventem 1. LF UK a působí v Praze.
  • MDDr. Peter Džupa se zaměřil na čerstvé absolventy Zubního lékařství, kterým se snažil poradit, jak začít pracovat. A to nejen obecně, ale rychle a efektivně. Sám vystudoval LF UPJŠ v Košicích a momentálně řídí kliniku a věnuje se projektu, který by měl pomoct lékařům v organizaci a vedení jejich vlastních klinik.
  • MDDr. Beáta Marčanová vystudovala Jasseniovu lékařskou fakultu v Martine a specializuje se na pedostomatologii.
  • MDDr. Adam Kovalčík je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Specializuje se na pedostomatologii, zejména problematice kazu raného dětství.
  • MDDr. Michal Polivka absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Zaměřuje se na endodoncii a mikroskopickou stomatologii.
  • MUDr. Ladislav Korábek, CSc, MBA. předával poznatky z orální medicíny, ale také případy a rady z období, kdy pracoval jako soudní znalec stomatologie.

Kromě přednášek si účastníci kongresu mohli vyzkoušet jeden workshop. Na výběr byly například strojová endodoncie, práce s lupovými brýlemi, kyretáž či základy endodontického ošetření.

Nejen na profesní znalosti se mohli účastníci mohli těšit. Program zahrnoval také slavnostní galavečer s rautem, DJ i živou folklorní hudbou, kde mimo jiné zahrál i student druhého ročníku Zubního lékařství LF MU.

„Mé dojmy z proběhlého kongresu jsou určitě pozitivní. Šlo o mou první účast a musím říct, že zvládnout tak nabitý program ve dvou dnech bylo dost náročné, přesto se ke konci přece jen našly zbytky energie završit celou akci na afterparty v karaoke baru. Těžko se vybírá jedna věc, která se mi líbila nejvíc, ale pravděpodobně to byla tombola, neboť se mi podařilo vyhrát hned 2 ceny," říká Viktor Kopka, student 4. ročníku ZL, který se akce účastnil. Pozitivní zážitky z kongresu a večerní tomboly získala i Markéta Zelinková, studentka 2. ročníku "Součástí kongresu byly také workshopy a musím říct, že jsem si z mého workshopu opravdu odnesla praktické rady a vyzkoušela si nové postupy. Moc se mi i líbila organizace tomboly, kde jsme mohli vyhrát super zubařské cen.“

Úspěšnou akci uspořádali sami studenti. V realizačním týmu za LF MU se ujali rolí organizátorů Kamila Svobodová, Ivana Kratochvílová, Adam Hrinko, Pavol Petráš a Martin Števčina ze čtvrtého společně s Libuší Čermákovou a Eliškou Jandovou ze druhého ročníku Zubního lékařství. Při organizaci nechyběla také bývalá studentka Nikola Sukdoláková a prezidentka SSS ČR Zuzana Kadlečíková z Lékařské fakulty Karlovy Univerzity v Plzni.