Beseda o prevenci HPV odstartovala také sbírku na školící modely

Studenti Lékařské fakulty MU z mezinárodní organizace IFMSA již podruhé připravili druhý ročník debaty "Příběhem ku prevenci aneb s pravdou ven o HPV" s hosty a především odborníky z různých oblastí na téma prevence proti lidskému papilomaviru HPV a současně spustili sbírku na portále Donio na pořízení školících modelů, aby se projekt mohl postupně rozšiřovat do dalších měst a regionů.

22. 2. 2023

Bez popisku

V podvečer 15. února byla beseda projektu SpoluSafe "Příběhem ku prevence aneb s pravdou ven o HPV" zahájena vernisáží fotografií s portréty pacientů a příběhy o tom, co znamenal pro jejich životy boj s lidským papilomavirem a jejími následky. 

Mezi debatujícími hosty byla mladá lékařka MUDr. Anna Pelzová, zakladatelka projektu Spolusafe. “V prváku na vysoké mi našli na děložním čípku podezřelé změny, kvůli kterým jsem podstoupila konizaci. Hned jsem se nechala naočkovat proti HPV, abych snížila riziko, že se to stane znova. To ale bohužel nebylo jediné moje setkání s lidským papillomavirem. Mnohem víc mě zasáhla nečekaná diagnóza mé maminky. Přestože je rakovina děložního čípku 4. nejčastější rakovinou u žen, nikdy vás nenapadne, že by se to mohlo stát někomu z vašich blízkých," představila svůj příběh a celý projekt od jeho vzniku včetně vizí do budoucna. Jak se odhalí nádorové onemocnění děložního hrdla, jak je léčí na Masarykově onkologickém ústavu i jak funguje vakcinace proti HPV osvětlila MUDr. Lucie Mouková, Ph.D., onkogynekoložka Kliniky operační onkologie.

Onkologická onemocnění hlavy a krku jsou specializací MUDr. Hany Binkové z ORL oddělení Vojenské nemocnice v Brně. Hosty seznámila s těžkostmi v diagnostice nádorového onemocnění orofaryngu. Své poutavé povídání doplnila autentickými fotkami z operací. Také přivedla velmi vzácného hosta – svou pacientku, paní Miladu, která se léčila s diagnózou rakoviny krku. Paní Milada se zcela otevřeně svěřila se zkušenostmi z léčby, ale také s emotivním prožíváním tohoto těžkého období. Přijmout těžkou diagnózu a zvládnout náročnou onkologickou léčbu je bezesporu i nápor na nervovou soustavu. O tom, jak funguje pomocná ruka v oblasti psychologie na Masarykově onkologickém ústavu se rozpovídala Mgr. Radka Alexandrová, vedoucí Úseku klinické psychologie.

Světlo na konci tunelu mohli návštěvníci spatřit v informacích z výzkumu, které přiblížila paní Mgr. Vladimíra Koudeláková, Ph.D., z Nadace pro výzkum rakoviny. Zde působí jako výzkumný pracovník na Ústavu molekulární a translační medicíny. Věnuje se převážně onemocněním, které jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV), možnostem screeningu karcinomu děložního čípku a hledání nových biomarkerů. 

Aby se aktivity projektu SpoluSafe mohly šířit do dalších měst a regionů ČR, spustili organizátoři v rámci osvětové kampaně i sbírku na Donio.cz na pořízení školících modelů a jiných edukačních pomůcek. Ty jsou zapotřebí k interaktivní a zábavné edukaci o HPV, zejména dětem a dospívajícím, kteří ještě nezačali sexuálně žít.

Akce se konala v Mendelově refektáři Augistiánského opatství na Starém Brně Osvětovou a zorganizovali ji studenti Lékařské fakulty MU z projektu SpoluSafe z mezinárodní neziskové organizace IFMSA. Osvětová kampaň i sbírka budou pokračovat dalšími akcemi. Sledujte je na Facebooku či Instagramu.

Přispějte na edukační materiály


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info