Co všechno se o svém zdraví dozvíte v nákupním centru?

Pro studenty Lékařské fakulty Masarykovy univerzity znamená víkend okolo Světového dne zdraví velké přípravy na dvoudenní akci v nákupním centru Olympia, aby mohli na stanovištích oslovit s prevencí co největší počet návštěvníků. Letos se jich za studenty zastavilo okolo 1500! Před samotnou akcí musí proškolit všechny zapojené dobrovolníky, připravit přístroje, přichystat materiály a dárečky. Systémová prevence je základem pevného zdraví, koná se pod jejich taktovkou obdobná akce na podzim při příležitosti Světového dne diabetu.

19. 4. 2023

O víkendu 15.-16. dubna se v brněnském nákupním centru konal další ročník preventivní akce při příležitosti Světového dne zdraví pod taktovkou stovky studentů Lékařské fakulty MU z mezinárodního sdružení studentů medicíny IFMSA. Připravili celkem 12 stanovišť, kde si návštěvníci mohli ověřit, jak správně provádět hygienu rukou. Díky desinfekci s kontrastním roztokem tak mohl pod UV lampou zjistit, zda umí důkladně aplikovat desinfekci. Měřila se glykémie, krevní tlak i složení tělesné váhy včetně stanovení procenta tuku a BMI. Pro děti je oblíbeným stanovištěm nemocnice pro medvídky, kdy se seznamují se základní anatomií prostřednictvím vyšetřování plyšového medvěda a díky tomu se pomáhá odstraňovat strach z lékařů u dětí. Dospívající a mladé dospělé edukují o prevenci a ochraně proti HPV včetně důležitosti očkování díky projektu SpoluSafe a v oblasti samovyšetření prsou a varlat působí projekt CoCo a učí dospělé správným postupům při samovyšetření. Pocity záchranářů a základní postupy pro poskytnutí nezbytné předlékařské pomoci zraněnému si zkoušeli na stanovišti Pro život. Budoucí embryologové informovali veřejnost o rizicích klesání plodnosti a faktorech, které neplodnost ovlivňují. Nutriční terapeuti se na zdraví dívají z pohledu od talíře a učí veřejnost základy racionální stravy a během víkendu vyvraceli také zažité mýty ohledně stravování. No a protože po každém jídle je třeba si řádně vyčistit zuby a starat se o zdraví dutiny ústní, studenti zubního lékařství na modelech učili, jak se o zuby správně starat, jak je čistit kartáčkem i mezizubním a někteří si mohli dokonce díky darovaným kartáčkům vyzkoušet správné čištění pěkně pod kontrolou.

Během víkendu se na stanovištích prostřídalo celkem 102 studentů LF MU a podařilo se zapojit okolo 1500 návštěvníků, přestože ne všichni si obešli všechna stanoviště. Standardně každý návštěvník obdrží kartičku, se kterou obchází obvykle všechny připravené aktivity. Získá tak ucelené informace o svém zdravotním stavu a šanci na drobnou výhru v tombole. Na stanovišti u studentů zubního lékařství šlo získat kartáček a od studentek z projektu SpoluSafe krabičku kondomů. Pokud se návštěvníkům podaří obejít všechna stanoviště, získává šanci na výhru sponzorského daru, pokud návštěvník obešel všechna stanoviště mohl vyhrát sponzorský dar nebo malý balíček s dárkovými předměty od Lékařské fakulty MU i Masarykovy univerzity.

Pořádání tak velké akce je vždy zajímavým zážitkem. Plánování probíhalo už od prosince, protože lokální koordinátoři pro veřejné zdraví Nela Pelánková a Jozef Diškanec nechtějí nic podcenit. Osvětové akce ke Světovému dni zdraví pořádaný na jaře a Světovému dni diabetu konající se na podzim jsou největší akce, které pro veřejnost IFMSA Brno pořádá, proto i když máme nějaké spolupráce opakovaně domlouvané, je třeba vše obnovovat a znova domlouvat. Jedna z organizátorek Světového dne zdraví, studentka Tereza Řezníčková říká: "Já sama jsem si v našem organizačním týmu vyzkoušela hodně věcí počínaje pomocí se sháněním dobrovolníků a přípravou materiálů pro ně, komunikací se sponzory či zvaním významných osobností Masarykovy univerzity a Lékařské fakulty MU. Na místě nás organizátory překvapila velká účast návštěvníků OC Olympia, která byla z ovlivněná současně probíhajícími Dny Marianne a také skvěle domluvenými propagacemi v časopise Šalina, rádiu Krokodýl nebo pozvánka na akci promítaná v ranním pořadu Dobré ráno na České televizi. Z těchto důvodů oproti předchozím Světovým dnům byla účast téměř dvojnásobná!" Za studenty se přišli podívat a podpořit je v jejich preventivní akci přišli také zástupci vedení fakulty - děkan Martin Repko, proděkanky Andrea Pokorná a Lýdie Izakovičová Hollá či proděkan Lubomír Křivan.

Což vedlo k malé komplikaci, kdy za první den téměř došly proužky do glukometru, takže jsme je museli v neděli ráno dokoupit. Dobrovolníci zájemce vyšetřili a ti tak ziskali informace o svém zdravotním stavu a další důležité informace o prevenci nádorových onemocněních či získáním povědomí o správném provedení první pomoci. "Za sebe můžu říct, že jsem velice vděčná za příležitost pomoci pořádat takovou akci, zvláště s tímto skvělým organizačním týmem. Věřím, že mi nabité zkušenosti pomůžou pro můj další rozvoj a, že naše snaha pomůže lidem ke zlepšení starostlivosti o jejich zdraví," doplňuje Tereza Řezníčková.