„Čtení“ z lidské kostry aneb jak středoškoláci odhalovali tajemství kostí

Jak kosti mohou vyprávět příběh o člověku? Co nám prozradí o pohlaví, věku, výšce či zdravotních problémech? Skupina středoškoláků se na exkurzi na Anatomickém ústavu LF MU se učila využívat metody forenzní antropologie a nahlédla tak do fascinujícího světa lidských kostí.

10. 6. 2025

Bez popisku
Bez popisku

Lidské kosti skrývají mnohem víc informací, než by se na první pohled zdálo – od určení pohlaví, věku a výšky až po stopy po nemocích či úrazech. Tento fascinující svět odhalovala skupina 13 středoškoláků během exkurze na Anatomickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

„Na začátku exkurze studenti absolvovali teoretický úvod, během něhož se seznámili se základní anatomií lidské kostry a naučili se rozpoznávat jednotlivé kosti, včetně latinských názvů, které mnozí zvládli na výbornou. Následovala hlubší analýza klíčových částí jako jsou pánev, lebka a dolní čelist, klíčové pro určování pohlaví, věku a výšky. Společně jsme se věnovali antropologickým metodám a výpočtům, které se při těchto analýzách používají,“ popisuje průběh exkurze její lektorka, MVDr. Ivana Pračková, Ph.D., odborná asistentka Anatomického ústavu.

Praktická část exkurze umožnila studentům přímo na kosterních nálezech určit pohlaví, věk a výšku a navíc rozpoznat pět patologických kosterních nálezů, u nichž diskutovali možné příčiny onemocnění či úrazů. „Studenti vše zvládli s výbornými výsledky – nejen že dokázali popsat jednotlivé kosti, ale i správně aplikovat antropologické metody a interpretovat patologické stopy,“ doplňuje lektorka.

Někteří ze studentů pak vyjádřili zájem studovat na Lékařské fakultě MU, což je podle lektorky velmi potěšující. „Je skvělé vidět tak talentované a motivované mladé lidi, kteří by se mohli jednou vrátit na Anatomický ústav jako naši studenti,“ dodává MVDr. Pračková.

 

Bez popisku

Tyto tzv. T-exkurze pořádá JCMM, které jsou určeny pro vybrané a zvídavé středoškoláky a zaměřují se na prohloubení znalostí prostřednictvím praktických zkušeností na skutečných vědeckých pracovištích. "Na rozdíl od klasikých exkurzí, kde vědci často vedou dlouhé monology a ukazují laboratoř, jsou T-exkurze z pohledu studentů převážně praktické. O témata z oblasti zdravotnictví je mezi studenty velký zájem, a proto se T-exkurze na Lékařské fakultě MU konají pravidelně dvakrát ročně – v listopadu/prosinci a následně v květnu/červnu," upřesňuje manažerka a odborná garantka aktivit projektu T-exkurze Mgr. Adriana Pavlů.

Studenti se na tyto formy exkurzí připravují online pomocí speciálně vytvořených studijních materiálů, které jsou uzpůsobeny jejich věku a znalostem. Materiály jdou často za hranice běžné školní látky a jsou zakončeny ověřovacím testem nebo motivačním dopisem. Praktická část pak trvá půlden (3–5 hodin) v laboratořích nebo na odborných pracovištích, s nimiž spolupracuje Masarykova univerzita, Akademie věd ČR, Masarykův onkologický ústav i další instituce.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info