Do hlubin mozku

V 50. dílu podcastu STETOSKOP jsme přivítali neurologa profesora MUDr. Ivan Rektor, CSc., který se specializuje na výzkum stresu a jeho dopadu na mozek.

2. 6. 2023

Naše doba je plná výzev a stresu, který může ovlivňovat naše zdraví i myšlení. Ale co když se podíváme na stres z jiného úhlu? Co když se zaměříme na extrémní formy stresu, které zasahují do lidského života za dramatických okolností jako je válečný konflikt? To je oblast, kterou zkoumá dnešní host našeho podcastu, profesor MUDr. Ivan Rektor, CSc., přední neurolog, který se specializuje na výzkum stresu a jeho dopadu na mozek.

Profesor Rektor, původem ze slovenské Levoče, získal své vzdělání na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Již během svého studia projevoval zájem o neurologii a zkoumání mozkových procesů. Jeho první výzkum se zaměřil na vliv hudby na epilepsii, a to dokonce díky hloubkové mozkové stimulaci.

Ale jeho zájem nezůstal pouze v oblasti neurologie. Profesor Rektor je také prvním "Čechoslovákem", který se stal členem prestižní Americké neurologické asociace. Jeho výzkum se postupně posunul směrem k extrémním formám stresu, konkrétně ke zkoumání lidí, kteří přežili holokaust a nyní se zaměřuje na ženy utíkající před válečným konfliktem z Ukrajiny.

Výsledky jeho výzkumu jsou fascinující. Zjistil, jak se extrémní stres přenáší na další generace, a to jak u potomků přeživších holokaustu, tak u žen z Ukrajiny. Profesor Rektor a jeho tým dokázali prokázat, jaké změny se v mozku těchto lidí projevují a jak tyto zkušenosti ovlivňují jejich životy.

Výzkum profesora Rektora není pouze teoretický. Jeho snahou je nalézt způsoby, jak tyto poznatky využít k terapeutickým a preventivním účelům. Jeho práce přináší nové poznatky do oblasti neurologie, ale také otevírá dveře k lepšímu porozumění lidskému mozku a jeho schopnosti adaptovat se na extrémní situace.

Je nám ctí přivítat profesora MUDr. Ivana Rektora, CSc., v našem podcastu i s jeho velkou vášní pro výzkum. A rádi na něj prozradíme, že na LF MU pracuje neuvěřitelných 45 let.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích