Týden mozku dal nahlédnout pod ruce neurochirurgů i do laboratoří
Do Týdne mozku se ve větší míře začíná zapojovat i Masarykova univerzita. Letos lákala na komplexní pětidenní program.
Letos v lednu oslavil Masarykův onkologický ústav významné jubileum – 90 let od svého založení. Při této příležitosti jsme připravili rozhovor s jeho ředitelem, prof. MUDr. Markem Svobodou, který nám přiblížil nejen bohatou historii ústavu, ale i vlastní profesní cestu, jež ho dovedla až do jeho čela.
Masarykův onkologický ústav, mezi Brňany známí také jako „Žluťák“, přijal svého prvního pacienta 21. ledna 1935, pouhých osm dní po svém slavnostním otevření. Od té doby se vypracoval na špičkové specializované centrum, které poskytuje komplexní onkologickou péči, spojuje léčbu s vědeckým výzkumem a vzděláváním nových generací lékařů. Jak se ústav proměnil za 90 let? Jaké výzvy a cíle před ním stojí? A jak se na jeho rozvoji podepsalo současné i minulé vedení?
Prof. Marek Svoboda je s Masarykovým onkologickým ústavem spojen již dlouhá léta. Ve své odborné praxi se zaměřuje na nádory prsu, tlustého střeva a konečníku, ale také na onkologickou genetiku a prevenci. Před nástupem do funkce ředitele v roce 2019 působil jako náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání. Sám přiznává, že onkologie ho oslovila již během studií na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, kde byl mimo jiné aktivním členem Spolku mediků a za své akademické výsledky získal i Cenu děkana. Jeho kariéra vedla přes zahraniční stáže i působení na Interní hematoonkologické klinice FN Brno, než definitivně zakotvil na Masarykově onkologickém ústavu.
V rozhovoru jsme se dotkli nejen významných milníků ústavu, ale také plánů do budoucna, výstavby nových pavilonů poskytující i nové služby v oblasti prevence. Pan profesor se s námi podělil i o osobní vzpomínky – například na to, jak ho ke sladkostem přivedl jeho profesní mentor, prof. Jiří Vorlíček, nebo jaké sběratelské kousky se nacházejí v jeho sbírce historických rádií.
Rozhovor jsme rozdělili do dvou částí, abychom vám mohli přiblížit nejen historii a současnost MOÚ, ale i osobní cestu jeho ředitele. V první části se věnujeme profesním začátkům prof. Svobody, jeho vztahu k onkologii a zkušenostem ze zahraničí. Ve druhém díle se zaměříme na současnost a budoucnost Masarykova onkologického ústavu, jehož rozvoj je stále v plném proudu.
Přejeme vám příjemný poslech a samozřejmě přejeme Masarykovu onkologickému ústavu k jeho 90. narozeninám mnoho dalších úspěšných let!
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Do Týdne mozku se ve větší míře začíná zapojovat i Masarykova univerzita. Letos lákala na komplexní pětidenní program.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity zve všechny své absolventy na Den absolventů 2025, který se uskuteční 12. června. Setkejte se se svými spolužáky, zavzpomínejte na studentská léta a poznejte, jak se fakulta vyvíjí. Těšit se můžete na slavnostní promoce, prohlídky kampusu i inspirativní program.