Program zahájil děkan Lékařské fakulty MU prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D. a následovalo pět tematicky zaměřených panelových diskusí. Studenti získali užitečné informace například o pracovních benefitech, adaptaci na novém pracovišti, rezidenčních místech či možnostech kombinace lékařské profese s akademickým výzkumem. Panelové diskuze zaměřené na důležitost adaptace na nové pracovní pozici a nové požadavky kladené na zdravotnický personál se zúčastnili lékaři z Masarykova onkologického ústavu, Nemocnice TGM Hodonín a ředitel Nemocnice Kyjov. Diskuze o pracovních benefitech, jako jsou stravenky, sick days, příspěvky na vzdělávání a další výhody, které dnes zdravotnické instituce nabízejí svým zaměstnancům se zabývali tisková mluvčí ze Zdravotnické záchranné služby JMK a náměstek pro léčebně preventivní péče Nemocnice Břeclav a přiblížili aktuální trendy v oblasti odměňování. Téma rezidenčních míst a specializačního vzdělávání, které je klíčové pro kariérní rozvoj mladých lékařů, představili zástupci Uherskohradišťské nemocnice a Nemocnice Znojmo a podělili se o své zkušenosti a doporučení pro nastartování kariéry v medicíně. Praktické rady posluchači získali od odborníků z Fakultní nemocnice u Svaté Anny a prof. MUDr. Tomáše Kašpárka, Ph.D. Poslední panelová diskuze byla věnovaná skloubení lékařské praxe s akademickým a výzkumným zaměřením. Prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D. a MUDr. Vít Všianský se podělili o své zkušenosti a doporučení pro mladé lékaře, kteří se chtějí věnovat i vědecké práci.
„Každý blok byl plný nových informací, ke kterým se student občas obtížně dostává,“ uvedl David Neuman, prezident Spolku mediků LF MU. „Přínosná byla debata mladých lékařů ohledně začátku práce ve zdravotnictví, která je sice pro čerstvého absolventa velkým skokem, ale s dobrým vedením lze zvládnout mnoho. Popsali nám, na jaké problémy mohou mladí lékaři narazit a zároveň, jakým způsobem je mohou nemocnice podpořit. Zajímavý byl i poslední blok, díky kterému jsem dostal lepší představu ohledně kombinace klinické praxe a doktorského studia, jakým způsobem lze vše kombinovat, jaká je časová náročnost, a hlavně, že se stále jedná o týmovou aktivitu, ve které nebudeme sami.“
Networkingový prostor, který probíhal během celé akce, umožnil studentům přímý kontakt se zástupci nemocnic a zdravotnických zařízení. Přestože tuto možnost využilo méně než třetina účastníků, ti, kteří se zapojili, odcházeli s užitečnými kontakty. Velmi vytíženou službou byly konzultace životopisů, kterých využilo přes 40 studentů.
Konference JobMED 2024 potvrdila, že podobné akce jsou klíčové pro propojení studentů s odborníky a pro jejich úspěšný přechod do praxe. „Nejvíce si odnáším z diskuze ohledně přípravy na pohovor, jakým způsobem se na něj připravit, a že je zároveň třeba nezapomínat na lidskou stránku každého z nás,“ shrnul David Neuman.