Miniseriál: zahraniční studenti na LF MU, 4. díl

Lékařská fakulta MU je pravděpodobně nejmezinárodnější fakultou Masarykovy univerzity. Ve všech anglických programech studuje na 700 zahraničních studentů. Zeptali jsme se několika našich zahraničních studentů, proč si ke studiu zvolili právě LF MU a jak v současné době vnímají vzdálenost od svých domovů a nejbližších.

Ve čtvrtém díle vám představujeme Sandru Mohan.

22. 4. 2020

Povězte nám něco o sobě. Odkud pocházíte? Jak dlouho studujete v Brně?
Jmenuji se Sandra Mohan a je mi dvacet tři let. Studuji medicínu na Masarykově univerzitě. Pocházím z Norska. V Brně studuji čtvrtým rokem.

Proč jste se rozhodla pro studia na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity? Věděl jste před příjezdem něco o univerzitě nebo o České republice?
Když jsem zkoumala lékařské fakulty v Evropě, narazila jsem na Masarykovu univerzitu v Brně. A když jsem na univerzitu přijela, zalíbil se mi nejen univerzitní kampus, ale i atmosféra celého města.

Studium na lékařské fakultě je obecně dost náročné. Jak vnímáte kvalitu studia na Lékařské fakultě MU?
Univerzita je výrazně zaměřená na teorii, u každého předmětu se vyžaduje velké množství znalostí. Domnívám se ale, že se praktické aspekty našeho lékařského vzdělávání je třeba zlepšit, abychom pak byli připraveni na práci v nemocnici. Další velkou výzvou pro mne po příjezdu z Norska byl fakt, že veškerá výuka probíhá v angličtině, což byla obrovská změna a zejména na začátku bylo obtížné si na to zvyknout.

Jak vnímáte současnou situaci? Jste daleko od rodiny a přátel. Máte nějaký trik, který vám umožňuje současnou situaci lépe zvládat? Pomáhá vám to při studiu? Diskutujete o situaci se spolužáky?
Je velmi těžké být daleko od rodiny a od mých blízkých. Zejména v této situaci, kdy jejich podporu potřebujete nejvíc. Myslím, že je velmi důležité o tom mluvit s přáteli a rodinou a nebát se sdílet své pocity. Snažím se také volat přátelům, abych zkontrolovala, jestli je vše v pořádku. Nesmíme teď být sobečtí, musíme se naučit starat se o sebe navzájem. Samotné studium může být velmi obtížné a náročné, v poslední době trávím hodně času na Skypu s kamarádkou. Díky tomu si udržuji motivaci a zároveň tím pádem nezapomínám, proč jsem tady. Celá tato situace mě také naučila, abych nic nebrala jako samozřejmost a že bychom si měli vážit toho, co máme.

Jaká je situace ve vaší zemi? Jste v kontaktu s rodinou?
Jsem neustále v kontaktu s rodinou, nikdy předtím jsem jim tak často nevolala. Současná situace jasně poukázala na důležitost rodiny i našeho zdraví.

Pandemie poukazuje na důležitou roli zdravotnictví. Český přístup se zatím jeví jako správná cesta. Myslíte si, že lze tento přístup využít i v jiných zemích?
Domnívám se, že mnoho zemí by se mělo řídit stejnými pravidly, která zavedla Česká republika, a zareagovala tak na krizi velmi rychle. Myslím, že právě díky rychlé reakci na pandemii se situace dostala pod kontrolu, a počet úmrtí byl tím pádem velmi nízký. Na vlastní kůži jsem zažila, jak efektivně jsou zde dodržována pravidla a jak jednotně se k tomu celá země staví. Myslím, že jednota je pro zvládnutí této situace klíčová.

A konečně jedna osobní otázka. Jak se vám v České republice líbí? Překvapilo vás zde něco v dobrém slova smyslu? Existuje něco, čemu stále nerozumíte?
Miluji zdejší levné jídlo a pivo a jsem moc ráda, že to mám ke všem svým přátelům blízko a že se vídáme tak často, protože tady jsme všichni daleko od rodin, a proto si navzájem musíme být oporou. Líbí se mi, jak je Česká republika centrálně umístěna a jak je odtud blízko do ostatních evropských měst, stačí nastoupit do autobusu a za chvíli jste v jiné zemi. Český jazyk je náročný, ale naštěstí pro mě zde mluví hodně lidí anglicky.

Děkujeme za rozhovor.