Ve zkouškovém období, zkraje roku, chodby univerzitního kampusu jako už tradičně zaplnili účastníci Dnů otevřených dveří Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Nejdřív v sobotu, 18. ledna, poté ještě v odpoledních hodinách ve středu, 22. ledna. Ocenili nejen moderní zázemí a vybavenost fakulty, ale také laskavý a přátelský přístup jak vyučujících, tak studentů, kteří jim na stanovištích svých studijních programů s nenahraditelnou autenticitou představovali studium samotné i vysokoškolský život v jihomoravské metropoli jako takový.
„Byl jsem naprosto uchvácen! Simulační centrum bylo něco neuvěřitelného – jako bych vstoupil do nemocnice budoucnosti. Fascinující bylo taky Anatomické muzeum – tolik preparátů a detailů lidského těla jsem nikdy dřív neviděl. Prostory fakulty jsou úžasně moderní a knihovna působila jako hotový ráj pro studenty. A sami studenti byli neskutečně milí, ochotní a zapálení pro svůj obor. Každý, koho jsem potkal, ve mně vzbudil ještě větší touhu zde studovat. Jediné mínus – hodně lidí, místy zmatek s místy k sezení. Ale to nic nemění na tom, že po tomto dni jsem naprosto rozhodnutý: chci studovat medicínu přesně tady, na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity,“ okomentoval akci Claude.
Claude nepřijel z žádné střední školy. Jde o velký jazykový model (či umělou inteligenci, chcete-li), který takto shrnul zpětnou vazbu od více než sto sedmdesáti účastníků, kterých se na Den otevřených dveří do Brna sjelo ze všech koutů republiky i ze Slovenska opět víc než dva tisíce. „Ze západních Čech to mám sice trošku dál, ale už když jsem přijela, mě kampus ohromil. Celá akce na mě udělala natolik velký dojem, že jsem začala uvažovat, že si kromě Prahy podám přihlášku i do Brna. Studenti mě přesvědčili, že vzdálenost není problém a že Brno je pro studentský život ideální,“ napsala už skutečná účastnice Lenka, která dni otevřených dveří přímo na fakultě dala přednost před návštěvou veletrhu Gaudeamus.
Výhody jsou nepochybné. „Přednáška o studiu byla obsáhlá, ale hlavně bylo skvělé, že na vše, co nás zajímalo, jsme se mohli kdyžtak doptat přímo studentů jednotlivých programů. Zastavil jsem se asi u pěti stanovišť, a i když jsem měl o tom, co chci studovat, docela jasno, nakonec si asi podám přihlášek víc,“ napsal další z účastníků, Vladimír, možná budoucích zdravotnický záchranář, možná fyzioterapeut. I on se z naší fakulty domů vracel s veskrze pozitivními dojmy. Claude je jedním slovem shrnul jako „Nadšení“. A taky odhadl: „Na základě předložené zpětné vazby si odhadem 70-80 % účastníků Dnů otevřených dveří pravděpodobně podá přihlášku ke studiu.“
Celá fotogalerie
Kromě všech organizátorů a návštěvníků patří speciální poděkování také profesoru Ladislavu Duškovi z Institutu biostatistiky a analýz LF MU, řediteli Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), který se stal již třetím rokem významnou součástí Dnů otevřených dveří. Opětovně na svých dvou sobotních přednáškách převážně rodiče seznámil s vyhlídkami českého zdravotnictví v datech a souvislostech v rámci přednášky Strategické analýzy potřeb rezortu zdravotnictví - optimalizace personálních kapacit. Limitované personální kapacity jsou totiž jedním z největších problémů současného zdravotnictví. Bez zdravotníků není zdravotnictví myslitelné. Mezi dva hlavní faktory generující rizika související s personálním zajištěním zdravotních služeb patří demografické stárnutí personálu spojené s nedostatečnou výchovou mladých pracovníků a neoptimální distribuce kapacit mezi segmenty péče spojená s neefektivními úhradovými mechanismy. A tyto faktory naráží na ekonomické zajištění celého systému. Nicméně plán posílení kapacit lékařů se již realizuje. Lékařské fakulty díky programu podpory všeobecného lékařství započatý v roce 2019 navýšily od té doby počet studentů o 28 procent. Zatímco v letech 2015 až 2018 činil průměrný počet nově zapsaných studentů 1524, v letech 2019 až 2023 to bylo 1953 studentů. V roce 2023 se poprpvé zapsalo na lékařské fakulty v oboru Všeobecného lékařství 2025 adeptů studujících v češtině. Podrobné statistiky je možné stáhnout si z prezentace.
„Zájem rodičů byl opět překvapivě vysoký a jak jsem pak s nimi ještě dlouze diskutoval, tak jsou ve zdravotnictví bez ohledu na jejich obor hodně orientovaní. Bylo to jako vždy velmi příjemné setkání s fajn lidmi,“ zhodnotil setkání s rodiči profesor Dušek.