Nejlepší vědeckou publikaci za rok 2018 v kategorii A získal prof. Pacík a kol.

Profesor Pacík s kolektivem spoluautorů a obdrželi první cenu v soutěži České urologické společnosti o nejlepší publikaci uveřejněnou v časopise s Impakt Faktorem.

28. 10. 2019

Profesor Pacík s kolektivem spoluautorů a obdrželi první cenu v soutěži České urologické společnosti o nejlepší publikaci za rok 2018 uveřejněnou v časopise s Impakt Faktorem. Publikace
Pacik D, Plevova M, Urbanova L, Lackova Z, Strmiska V, Necas A, Heger Z, Adam V. Identification of Sarcosine as a Target Molecule for the Canine Olfactory Detection of Prostate Carcinoma. Scientific Reports. (2018) 8:4958 | DOI:10.1038/s41598-018-23072-4.
je výsledkem několikaletého projektu týmu mezioborové spolupráce mezi urologickou klinikou LF MU FN Brno, Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno a Mendlovou univerzitou Brno, který byl podpořen granty FN Brno, GA CR a CEITEC. Již dříve autoři potvrdili, že velice citlivý čich trénovaného psa je s vysokou spolehlivostí schopen odlišit moč pacienta, který má karcinom prostaty od pacienta, který ho nemá. V této publikaci bylo poprvé na světě prokázáno, že látka, kterou pes identifikuje je sarcosin.

Vědecký význam publikace podtrhuje skutečnost, že ji k uveřejnění přijal časopis Scientific Reports, který je jednou ze tří vlajkových lodí vydavatelství Springer Nature v oblasti multidisciplinárních věd (Nature, Nature Communications, Scientific Reports).
Cenu prvnímu autorovi předal prezident České urologické společnosti profesor Marko Babjuk na plenární schůzi výroční konference ČUS v Praze.