Co čeká univerzitu v roce 2025
Přečtěte si, s jakými plány vstupuje Masarykova univerzita a její součásti do nového roku. MU má před sebou řadu investičních i výzkumných projektů.
Neurovědy jako obor budoucnosti propojují medicínu, biologii, psychologii i technologii a přinášejí nové pohledy na lidskou podstatu i moderní medicínu. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity na tento trend reaguje unikátním navazujícím magisterským programem, který studenty připraví na vědecké i praktické výzvy v oblasti výzkumu mozku a nervového systému.
Neurovědy jsou bezpochyby jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů současnosti. Tento interdisciplinární přístup k pochopení mozku a nervového systému propojuje medicínu, biologii, psychologii, technologii a další vědní disciplíny, přičemž výsledky výzkumů mění nejen medicínskou praxi, ale také náš pohled na lidskou podstatu. Od studia neuroplasticity, tedy schopnosti mozku přizpůsobovat se zkušenostem a překonávat poškození, přes vývoj „miniaturních mozečků“ pro výzkum neurodegenerativních onemocnění, až po tvorbu umělé inteligence inspirované neuronovými sítěmi – neurovědy jsou bezpochyby vědou budoucnosti.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity jako první v České republice zareagovala na tento trend zavedením nového navazujícího magisterského programu Neurovědy. Tato unikátní studijní nabídka reflektuje rostoucí význam tohoto oboru nejen v akademické sféře, ale i v oblasti klinického výzkumu, vývoje nových technologií a souvisejících inovací. Program si klade za cíl vzdělávat odborníky, kteří budou připraveni čelit výzvám moderní medicíny a zároveň přispívat k rozvoji vědeckého poznání na poli neurověd.
Za vznikem tohoto studijního programu stojí tým zapálených pedagogů a vědců. Jedním z nich je doc. MUDr. Roberta Romana, Ph.D., z Lékařské fakulty MU. Docent Roman se dlouhodobě věnuje neurologii a neurovědám, a právě jeho zkušenosti z výzkumu i praxe byly klíčové při utváření tohoto jedinečného vzdělávacího programu.
Program Neurovědy je navržen jako navazující magisterské studium, které je přístupné širokému spektru absolventů bakalářských oborů. Může jít o studenty medicíny, přírodních věd, psychologie, technických oborů, ale i dalších příbuzných disciplín. Tento multidisciplinární přístup je jedním z největších přínosů programu, neboť umožňuje propojení různorodých perspektiv při studiu nejkomplexnějšího orgánu lidského těla – mozku.
V rozhovoru s docentem Romanem jsme se dotkli mnoha aspektů tohoto programu – od jeho zrodu, přes praktické výzvy spojené s interdisciplinárním přístupem, až po budoucí uplatnění absolventů. Zajímalo nás také, jakým způsobem plánuje fakulta lákat studenty z tak rozmanitých oborů a jak si poradí s jejich odlišnými znalostními základy.
Program Neurovědy je důkazem, že Lékařská fakulta Masarykovy univerzity jde s dobou a nebojí se přinášet inovace, které odpovídají potřebám moderní společnosti. Jeho absolventi budou připraveni na práci v akademické sféře, výzkumu i v soukromém sektoru, a především se stanou nositeli nových myšlenek a postupů, jež mohou mít zásadní dopad na oblast neurověd nejen v České republice.
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Přečtěte si, s jakými plány vstupuje Masarykova univerzita a její součásti do nového roku. MU má před sebou řadu investičních i výzkumných projektů.
Nový přednosta Rehabilitační kliniky, docent Filip Dosbaba, představuje svoji vizi, která bude ovlivňovat jak péči o pacienty, tak vzdělávání budoucích fyzioterapeutů.