Pod kůži

V 51. dílu podcastu STETOSKOP se podíváme s profesorem Vladimírem Vašků, emeritním přednostou I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU, na to, jak se mu kůže vryla pod kůži.

16. 6. 2023

Bez popisku

Kůže, největší a nejvíce viditelný orgán lidského těla, si zaslouží svůj samostatný obor: dermatovenerologii. A právě v této oblasti vyniká jedinečný profesor MUDr. Vladimír Vašků, CSc., emeritní přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU, který má dermatovenerologii doslova pod kůží.

Dermatovenerologie se zabývá studiem a léčením kožních a pohlavních chorob. Spojuje v sobě dermatologii a venerologii, protože pohlavně přenosné nemoci často projevují příznaky na kůži. Pan profesor Vašků je v této oblasti odborníkem s dlouholetými zkušenostmi a výjimečnými přínosy.

Profesor Vašků pochází z lékařské rodiny a již od studentských let bylo jasné, že medicína je jeho přirozenou volbou. Jeho nadání a zájem o dermatologii se postupně rozvíjely, a tak se vydal na cestu, která ho přivedla k jeho vášni: studiu a léčbě kožních chorob.

Během svého působení na I. dermatovenerologické klinice dosáhl profesor Vašků mnoha úspěchů. Klinika se postupem času vyvinula a dnes je jedním z předních pracovišť v České republice v oblasti dermatovenerologie. Nabízí komplexní péči o pacienty s kožními chorobami, včetně diagnostiky, léčby a následného sledování. Klinika spolupracuje s dalšími odděleními a klinikami, což umožňuje multidisciplinární přístup k diagnostice a léčbě kožních a pohlavně přenosných nemocí. Kromě toho se na klinice provádí výzkum v oblasti kožních chorob a spolupracuje se významnými institucemi doma i v zahraničí.

Vzhledem k tomu, že profesor Vašků je odborník na psoriázu, zeptáme se ho na různé aspekty této nemoci. Začneme tím, kde má psoriáza svůj genetický základ a zda je možné ji naprosto vyléčit. Rovněž se zeptáme na způsoby diagnózy a nejčastější příznaky psoriázy, včetně postižení nehtů a kloubů.

A představíme si v našich rozhovorech i novinku: Nemoci mocných, kde si představíme osobnosti z let dávno minulých či současných, kteří trpěli probíranou nemocí. Uhodnete, které historické osobnosti trpěly psoriázou?

Pan profesor nám určitě prozradí, jak hýčkat mladé lékaře, kteří si vybrali derematovenerologii jako svůj obor. Jaká vlastnosti by měl mít nastávající dermatolog? A kde bere pan prof. Vašků energii? Ze slunění?

Zaposlouchejte se do nového dílu podcastu Stetoskop, zaleze vám doslova pod kůži.


Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info