STARTGYN pomáhá utvrdit se v rozhodování budoucích lékařů, kteří se chtějí věnovat gynekologii a porodnictví

Kdo se chce po absolutoriu Všeobecného lékařství na Lékařské fakultě MU věnovat oboru gynekologie a porodnictví, měl by se rozhodně chtít účastnit speciálního programu Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno, který probíhá na Gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici Brno. Program STARTGYN studentům umožní nahlédnout na samotné pracoviště nad rámec povinných praxí, sžít se s prostředím i poznat mezilidské vztahy. Letos se konala již třetí konference STARTGYN na Simulačním centru LF MU.

27. 3. 2023

První březnovou sobotu proběhl v Simulačním centru LF MU třetí ročník STARTGYN konference. V dopoledním přednáškovém bloku se účastnilo 50 studentů ze čtvrtých, pátých a šestých ročníků všeobecného lékařství. Přednášková část zahrnovala základy CTG, informace o akutních stavech v porodnictví, o porodním mechanismu a jeho komplikacích a jak ošetřit poranění hráze. Následovala gynekologická část, kde se studenti dozvěděli, jak se chovat na operačním sále, získali úvod do laparoskopického operování i jak se vyznat v gynekologickém ultrazvuku a s čím se mohou nejčastěji setkat na Gynekologicko-porodnické klinice LF MU a FN Brno. Díky konferenci se tak studenti mohou lépe rozhodnout, zda se budou chtít tomuto oboru věnovat a zvážit účast v programu STARTGYN.

Praktické workshopy již byly určeny pro menší počet účastníků. Vyzkoušeli si šití epiziotomie, nácvik porodu, řešení gynekologických případů a na vlastní kůži zažili simulaci akutního stavu na Viktorii, porodním trenažeru. Věříme, že si studenti z tohoto dne odnesli nejenom znalosti, které využijí v praxi ale i dobrý zážitek,“ říká přednosta GPK LF MU a FN Brno doc. MUDr. Vít Weinberger, Ph.D.

Projekt STARTGYN běží již od roku 2019 a je určen primárně pro studenty Všeobecného lékařství v pátém a v šestém ročníku. Každý lékař má na klinice přiděleny maximálně 2 studenty, aby mohli mít dle domluvy oficiální individuální stáže mimo výuku, a to včetně nočních či víkendových směn. Výhody, které studenti získají nad rámec běžné výuky, mohou ocenit zejména ti, kteří se tomuto oboru chtějí v budoucnu věnovat. Získají tak hlubší vhled nejen do oboru gynekologie-porodnictví, účastní se praktických vyšetření, ultrazvuků a jsou přítomni i u porodu. Učí se také komunikovat s pacientkami i interpretovat klinická rozhodnutí na základně konkrétních nálezů a výsledků. Stejně tak je studentům nabídnuta možnost zapojit se do výzkumu i výuky. Jednoznačnými přínosy pro kliniku je nástup již zaučených mladých lékařů, kteří se rychleji adaptují danému prostředí včetně administrativy a celkově provozu. Pořádání konferencí bylo zahájeno v roce 2021 a probíhá v moderním Simulačním centru LF MU, kde mají studenti k dispozici široké spektrum výukových pomůcek.

Absolventi programu jsou za tuto nadstavbovou možnost nahlédnout do praxe skutečně vděční. „Myslím si, že o gynekologii je mezi mediky stále velký zájem a s těmito konferencemi bude ještě rozhodně stoupat. Takže jen tak dál. To, co děláte je super a má to opravdu smysl,“ hodnotí jeden ze studentů konferenci i samotný program.