Úspěch Dr. Zuzany Sumbalové Koledové v prvním kole hodnocení ERC Consolidator Grant

Dr. Zuzana Sumbalová Koledová postoupila do druhého kola se svým návrhem projektu v rámci výzvy Evropské výzkumné rady zaměřené na podporu nezávislé kariéry vynikajících mladých vědců. Jde o historicky první návrh ERC grantu na LF MU, který postoupil do druhého kola.

27. 6. 2022

Dr. Zuzana Sumbalová Koledová, vedoucí výzkumné skupiny zabývající se mechanismy morfogeneze epitelu na Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, zaznamenala další úspěch. Tato ambiciózní a pracovitá vědkyně, oceněna Cenou ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj (2021) a cenou MUNI SCIENTIST za vynikající výsledky výzkumu (2020), uspěla v prvním kole hodnocení návrhu projektu ERC Consolidator Grant, a postoupila do druhého kola – v listopadu 2022 ji čeká online interview s panelem hodnotitelů.

Projekt FIBROFORCE na téma Rozluštění úlohy mechanických sil fibroblastů v morfogenezi epitelu má za cíl položit základy pro vývoj účinných terapií zaměřených na patologické funkce myofibroblastů, které stojí u vzniku fibrózy a rakoviny, dvou devastujících nemocí představujících celosvětovou zdravotní zátěž. S rozpočtem 2 miliony EUR na pět let by umožnil tento projekt Dr. Sumbalové Koledové soustředit se na své výzkumné téma bez větších obav o financování výzkumu.

Postoupení do druhého kola je velký úspěch už proto, že v současné době bývá většina žadatelů z ČR v první fázi hodnocení vyřazena. Dr. Sumbalová Koledová se tedy o to víc bude na listopadové interview s odborným panelem intenzivně připravovat, a to s podporou vedení LF MU. Jednak podstoupí cvičný pohovor pro uchazeče o ERC Consolidator grant organizovaný Technologickým centrem AV ČR ve spolupráci s Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC, a dále se bude připravovat za podpory Odboru výzkumu RMU.

Evropská výzkumná rada každoročně vybírá držitele z tisíců přihlášek z celé Evropské unie. Panel až dvaceti špičkových vědců z celého světa s využitím vyžádaných posudků od dalších odborníků a osobního interview vybere jen asi 13 procent z podaných návrhů, které získají finanční podporu.

Přesto věříme, že vědecká excelence výzkumu Dr. Sumbalové Koledové, originalita jejího výzkumu a potenciál k dosažení skutečně přelomových výsledků, budou patřičně oceněny a Dr. Sumbalová Koledová se stane první držitelkou tohoto grantu na LF MU.