Vědci budou zkoumat úzkost lidí bydlících v okolí jaderných elektráren

Vědci z Národního institutu SYRI spouští v květnu unikátní výzkum, který má mapovat vnímání kvality života z pohledu vybraných zdravotních charakteristik u lidí bydlících v okolí obou českých jaderných elektráren. Experti budou zejména mapovat obavy a úzkosti lidí bydlících v bezprostředním okolí jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

21. 4. 2023

Bez popisku

Výzkumníci pro účely studie vybrali 5 měst – konkrétně jde o Náměšť nad Oslavou, Ivančice, Jaroměřice nad Rokytnou, Protivín a Týn nad Vltavou. Tato města leží v blízkosti jaderných elektráren a jsou vzájemně srovnatelná z hlediska počtu obyvatel, věkové struktury, i vzdálenosti od JE.

„S dotazníky budeme chodit za lidmi staršími 18 let. Průzkum je unikátní, protože takové šetření v České republice dosud nebylo provedeno a je cenné pro posouzení zdravotního stavu obyvatel v blízkosti jaderných elektráren,“ uvedl výzkumník Mgr. Anton Drobov s tím, že podobné výzkumy jsou známé například z Číny ale s rozdílnými výsledky. Průzkum bude probíhat od května 2023 do ledna 2024. Zveřejnění výsledků je v plánu za rok.

Drobov už mapoval, jaký dopad měly důsledky rusko-ukrajinské války na duševní zdraví u dospívajících lidí. „Zjistili jsme, že duševní zdraví je v krizových situacích vysoce ohroženo. Účastníci studie z řad vysokoškoláků byli silně znepokojeni zprávami o válce. Zhruba třetina z nich měla střední až silnou míru úzkosti a deprese. U žen jsme zaznamenali při vyšší frekvenci sledování zpráv a používání sociálních médií vyšší úroveň úzkosti a depresivních symptomů, což jsou rizikové faktory pro psychické poruchy,“ uvedl Drobov, který bude data z obou studií porovnávat. Studie souvislostí mezi obavami a úzkostmi z života v okolí jaderných elektráren oproti loňské studii nabídne data od lidí, kteří v případném stresu žijí dlouhodobě.

Sám Drobov, který výzkum vede, pochází z běloruského Minsku. Zabývá se různými zdravotními charakteristikami jako je prevence HIV/AIDS nebo zdraví migrantů a uprchlíků. Je odborným pracovníkem ve výzkumu na Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a studuje doktorský prezenční program Hygiena, Preventive Medicine and Epidemiology.

Dotazník


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info