Ze školních lavic na soutěže, ke státnicím a pak do praxe

Čerství absolventi studijního programu Zdravotnické záchranářství na LF MU si během svého třetího, závěrečného ročníku stihli vyzkoušet několikero soutěží. Ve kterých uspěli. A není nutno vyzdvihovat jen ty, kteří získali umístění na bednách. V květnu všechny studenty programu čekaly státní závěrečné zkoušky a minulý týden promoce. Blahopřejeme jim a přejeme v další etapě života hodně energie.

4. 7. 2024

Bez popisku

Studenti studijního programu Zdravotnické záchranářství měli v posledním, třetím, ročníku řádně plný program. Nejen studijní povinnosti, přednášky, cvičení, povinné odborné praxe, ale i ty dobrovolné. Mezi ně můžeme zařadit i účast na nejrůznějších soutěžích. Během akademického roku 2023/2024 vyučující a garanti tohoto programu mohli být svědky svých studentů na akcích, kde se prověřovaly schopnosti budoucích i již vystudovaných zdravotnických záchranářů. V soutěžích se hodnotí jak schopnosti a zkušenosti při řešení jednotlivých kazuistik, tak i komunikační schopnosti všech členů daných týmů. Všechny úspěchy jsou dokladem náročné, ale pečlivé přípravy během studia. Závěrečná praktická zkouška proběhla na konci května a všichni studenti ji úspěšně splnili.

Jaké úspěchy jsme tedy zaznamenali?

Rallye Rejvíz - 1. místo v kategorii MUC

Bc. Jakub Hruba a Bc. Ondřej Brýdl

Bez popisku

"Soutěž se nesla ve velmi pozitivně naladěném duchu. Celkově soutěžilo 9 týmů. Samotná soutěž započala začátkem naší směny v odpoledních hodinách. Hned na začátku jsme dostali výzvu k pacientovi v bezvědomí, kde příčinou byla intoxikace kratomem a HHC. Následovala další řada zajímavých úkolů jako kupříkladu resuscitace 15letého kluka, který se pokoušel spáchat sebevraždu oběšením, přijímali jsme několik hovorů jako dispečeři KZOS nebo řešili hromadnou událost s velkým počtem postižených osob či paní s CMP a jejího manžela s Alzheimerem. Zbytek noční služby zůstal poklidným. Na druhý den ráno už v 6:00 nám pípl výjezd k muži, který spadl na kole do kolejiště. Jednalo se o polytrauma, kde bylo nutné nasadit extenční dlahu, pánevní pás a krční límec, ale i zabezpečit životní funkce postižené osoby. Následoval velmi zajímavý případ, kde v datové zprávě jsme obdrželi informaci, že se jedná o úraz osoby způsobené krávou. Ve skutečnosti však šlo o pracovní úraz v kombinaci s alkoholem, kde došlo při couvání s traktorem k natlačení osoby zadním kolem traktoru na zeď budovy. Mezi další případy, které jsme řešili, patří zasažení skupiny osob bleskem, terapie a transport osoby trpící aneuryzmatem aorty nebo případ již proběhlého porodu v terénu, kde jsme měli zajistit novorozence s bradypnoe na podkladě fentanylové intoxikace při abúzu matky dítěte. 

Celkově jsme si soutěž užili, a hlavně se přiučili mnoha novým věcem. Mimochodem krom kluků byla také na druhém místě v kategorii Zlaté sluchátko naše lektorka Mgr. Vlasta Vařeková a na prvním místě byl student Bc. Rudolf Hudec (v té době student navazujícího magisterského studijního programu Intenzivní péče – kombinovaná forma, nyní již úspěšný absolvent)," říká k umístění v soutěži Jakub Hruba. Více o průběhu soutěže si přečtěte v již vydaném článku. Součástí vítězného týmu byl také čerstvý absolvent Všeobecného lékařství MUDr. Dávid Bublavý.


XI. ročník Plzeňského poháru záchranářů - 3. místo

Bc. Zdenka Klinkovská, Bc. Eva Švejnohová, Bc. Veronika Hulková

Studentky se víkend před praktickými státními zkouškami zúčastnili soutěže Plzeňský pohár záchranářů v Prášilech v centru Beránek. „S Evčou a Zdenkou zúčastnili Plzeňského pohára záchranárov, súťaže študentov záchranárstva v krásnom prostredí Šumavy. Okrem precvičenia modelových situácií a zabudnutia na stres pred štátnicami sa nám podarilo dosiahnuť pekný úspech, keď sme skončili na treťom mieste. Pochválili nás za riešenie anafylaktickej reakcie s následnou KPR, riešenie tachyarytmie a využitie našich schopností pri splave rieky a diagnostike otravy kyanidom. Tento úspech nás pred štátnicami a nástupom do praxe veľmi potešil a dodal nám odvahu, aj keď nám bude chýbať spolupráca v našej zohratej trojici. Víkend sme zakončili rozhovormi s organizátormi a spolusúťažiacimi pri pive a ohníku, kde sme prebrali naše dojmy zo súťaže a štúdia. Uvedomili sme si, že praktické riešenie kazuistík už od prvého ročníka, ako na našej fakulte, nie je samozrejmosťou. Ďakujeme za to a za samotnú prípravu na súťaž našim vyučujúcim," komentuje průběh soutěže Veronika.


Dny první pomoci v Ostravě - 5. a 10. místo

Bez popisku

Naše studentky a studenti 3. ročníku oboru Zdravotnické záchranářství reprezentovali naši lékařskou fakultu MUNI v 17. ročníku soutěže DPP Ostrava, která se letos konala v Kunčicích pod Ondřejníkem za účasti celkem 15 týmů z celé ČR i SR. Naši studenti předvedli své dovednosti na soutěži DPP! Simulované události vycházející z reálných výjezdů jim daly pořádně zabrat. O tomto úspěchu jsme již také psali.

  • Ženský tým ve složení Iva Jedovnická, Magdalena Sabelová a Bibiána Purgatová získal 5. místo! Perfektně zvládly zástavu oběhu, péči o zraněné motorovou pilou a vraždu kamaráda se schizofrenií. Od obsazení vyšší příčky je dělilo jen pár bodů.
  • Mužský tým reprezentovali Ondřej Brýdl, Matěj Smělík a Daniel Sedláček a kluci obsadili 10. místo! Skvěle zvládli zástavu oběhu po pádu z výšky a thorakostomii, rychle diagnostikovali hemoragické CMP. 

Bibiána Purgatová byla jednou z pěti studujících, kteří byli ocenění děkanem Lékařské fakulty MU prof. Martinem Repkem za velký přínos při ošetřování zraněných při srážce dvou autobusů 17. července 2023. Více si přečtěte v tomto článku.


Záchranářské cvičení Rozkoš Rescue 2024 - 5. místo

Bc. Jiří Řehánek, Bc. Tomáš Táčik, Mgr. Bc. Jana Svačinová, PhD., Bc. Richard Miškovský 

Bez popisku

Na záchranářské soutěži ROZKOŠ RESCUE získal náš tým 5. místo v kategorii profi, ve které soutěžilo celkem 31 týmů.

"Náš tým se jmenoval Penumbra. Někteří organizátoři na název našeho týmu reagovali „Penum…. Co?“, jiní zase „Jo tak vy jste ta CéeMPéčka.“ Penumbra je ischemizovaná tkáň mozková, která má ještě naději na záchranu. Jsme směs bývalých a v té době jednoho současného (Richard) studenta Zdravotnického záchranářství LF MU a název týmu vystihoval naši nejistotu, zda si ještě pamatujeme to, co nás během studia naučili.

V průběhu soutěže jsme se setkali s učebnicovějšími případy, jako je resuscitace srdeční zástavy po infarktu myokardu, pacientka s plicní embolií nebo tenzní pneumotorax motorkáře po nehodě. Ale byly tam i méně obvyklé situace. Na jednom stanovišti jsme na vlastní kůži zažili, jaké je to projet s pacientem checkpointem v bojové zóně. Pocítili jsme stav, kdy prostě nezmůžete nic a musíte se podřídit ozbrojeným složkám. Dále jsme si vyzkoušeli, jak se pohybovat na místě činu, nebo co znamená noční na Urgentním příjmu. A také, jak náročné je simultánní řešení závažného stavu dvou pacientů v obtížných podmínkách nespolupracujícího okolí.

Organizátoři každého scénáře vycházeli z vlastních zkušeností s reálnými případy, které nám formou soutěžního stanoviště chtěli předat. Nejen, že každé stanoviště prověřilo naše vědomosti, schopnosti a dovednosti, ale také nás naučilo něčemu novému. Ne vždy se nám dařilo, ale získali jsme znalosti, které pak budeme moci využít při kontaktu s reálným pacientem. A právě to byla naše hlavní motivace pro účast na soutěži.

Tímto bychom chtěli poděkovat nejen organizátorům soutěže Rozkoš Rescue, ale také našim učitelům a lektorům Zdravotnického záchranářství LF MU Michal Pospíšil, Vlasta Vařeková a dalším za jejich snahu z nás udělat použitelné záchranáře," hodnotí výkon týmu Jana Svačinová.

  • Bc. Jiří Řehánek – je absolventem studijního programu (SP) Zdravotnické záchranářství na LF MU v roce 2023 a nyní studuje navazující magisterský studijní program Veřejné zdravotnictví
  • Bc. Tomáš Táčik – absolvoval SP Zdravotnické záchranářství na LF MU v roce 2023
  • Mgr. Bc. Jana Svačinová, PhD. – v loňském roce absolvovala SP Zdravotnické záchranářství a je mimo jiné odbornou asistentkou na Fyziologickém ústavu LF MU
  • Bc. Richard Miškovský – Richard v té době byl ještě student SP Zdravotnické záchránářství, které letos zdárně ukončil a pokračuje ve studiu Všeobecné lékařství, které na chvíli přerušil, aby se mohl připravovat na ukončení studia zdravotnického záchranáře. Nyní pokračuje na medicínu – měl teď přerušeno, aby si dodělal záchranáře)

 

Chcete o studiu Zdravotnického záchranářství vědět víc? Jak probíhá a z čeho mají studenti radost a jak se s nástrahami studia vyrovnávají holky? Poslechněte si 14. díl našeho podcastu STETOSKOP, kde se v roli studentů v roce 2021 představili nyní už absolventi Bc. Natália Zaušková a Bc. Honza Žbánek. Díl má název Holý život a můžete jej najít ve svých oblíbených aplikacích (Spotify, Apple podcasts, Soundcloud...).


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info