Zkouší zachraňovat životy nanečisto díky kurzům urgentní medicíny

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v sobotu 22. dubna hned od rána ožilo v rytmu urgentní medicíny. Již dvanáctý kurz, pořádaný portálem AKUTNĚ.CZ pro studenty 4.- 6. ročníku Všeobecného lékařství, se konal podruhé v novém hávu.

24. 4. 2023

Jeden den, 15 stanovišť, 48 studentů, 54 organizátorů. Kurz urgentní medicíny nabízí ideální možnost si nacvičit základní dovednosti potřebné v akutní medicíně a zdokonalit si znalosti řešení různých kritických stavů, jež se mohou vyskytnout přednemocniční i nemocniční péči. Předpokladem účasti na kurzu je samostudium pre-learningových materiálů a úspěšné absolvování pre-testu. Právě díky předchozí teoretické přípravě studentů lze zaměřit kurz na praktický nácvik.

Letošní, již 12. ročník se opět konal pod záštitou jak Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, tak i Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a všech tří brněnských anesteziologických klinik. Prof. MUDr. Petr Štourač, zástupce a přednosta Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace FN Brno, během slavnostního zahájení postupně předával slovo pozvaným hostům. Děkan LF MU prof. Martin Repko zúčastněné vřele uvítal a popřál příjemné zážitky. Za Anesteziologicko-resuscitační kliniku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně kurz zahájil přednosta prof. Vladimír Šrámek. Zástupce Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno MUDr. Daniel Barvík vyřídil pozdrav od prof. Romana Gála, jemuž zdravotní indispozice nedovolila zúčastnit se kurzu osobně. Urgentní medicína je denním chlebem zdravotnických záchranných služeb. Záštitu nad kurzem tradičně zajišťuje i Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, za kterou se slavnostního zahájení zúčastnila MUDr. Barbora Truksová Zuchová. Dále se slova ujala MUDr. Hana Harazim, která hovořila za celý pořádající tým portálu AKUTNĚ.CZ a popřála všem mnoho nabytých zkušeností. Celý kurz je možné uskutečnit nejen díky entuziasmu organizátorů, ale i za finanční podpory Nadačního fondu AKUTNĚ.CZ. Hlasem Správní rady Nadačního fondu účastníky přivítala MUDr. Olga Smékalová. Kurz urgentní medicíny se již druhým rokem koná na půdě supermoderního centra simulační medicíny (SIMU), které svým vybavením nabízí autentické prostředí pro výuku studentů. Ředitel Simulačního centra Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Mgr. Jan Dvořáček všem účastníkům kurzu popřál mnoho úspěchů.

Díky precizně sestavenému harmonogramu si studenti během nabitého dne mohli vyzkoušet základní dovednosti urgentní medicíny. Přes zajištění průchodnosti dýchacích cest, vstupu do cévního řečiště, drenáže hrudníku, resuscitace až po imobilizační techniky, porod v terénu či vyproštění z havarovaného vozidla.

Týmového ducha a sehranost studenti trénují na soutěžním stanovišti. Letos bylo třeba zachránit pacienta v anafylaktickém šoku. Všechny týmy se snažily virtuálnímu pacientovi poskytnout tu nejlepší péči. Vítěz však může být jen jeden. Cenu Jiřího Korbičky si z rukou MUDr. Tomáše Korbičky přebral tým ve složení: Veronika Bagolová, Lenka Rašková a Lukáš Hajdúch. Vítězům moc gratulujeme.

Kurz urgentní medicíny se tradičně těší velké oblibě mezi studenty. Svědčí o tom i fakt, že po spuštění registrace bývají místa promptně obsazena. Možnost vyzkoušet si život zachraňující výkony tzv. nanečisto, pod dohledem zkušených lektorů z řad lékařů oborů AIM, chirurgie, gynekologie je v podmínkách současného vzdělávacího systému celkem unikátní. Díky všem, kteří se na organizaci podíleli a přejeme všem účastníkům, aby získané zkušenosti mohli bezpečně využít ve své budoucí praxi lékaře.