Slavnostní poklepání základního kamene SIMU 

Ve středu 26. září 2018 se na LF MU uskutečnila tisková konference k zahájení stavby Simulačního pracoviště LF MU. Na ní vystoupil rektor Mikuláš Bek, děkan Martin Bareš a proděkan a odborný garant a ředitel projektu SIMU Petr Štourač. Na tiskovou konferenci navázala akce slavnostního poklepání základního kamene. 

Simulační pracoviště LF MU bude v rámci ČR unikátním centrem sloužícím praktické výuce studentů medicínských oborů. Nízkoenergetická pětipatrová budova bude mimo jiné napodobovat reálné nemocniční prostředí, včetně urgentního příjmu, plně vybavené makety sanitního vozu, urgentních lůžek, operačního traktu se dvěma operačními sály, jednotkou intenzivní péče či standardních nemocničních pokojů. 

Jednotlivé místnosti budou vybaveny výukovými modely, trenažery a simulátory napodobujícími reálné situace, v nichž se lékaři mohou ocitnout. Bude v nich také technika, která umožní pořizovat záznamy probíhajících simulací, takže je pak vyučující budou moci se studenty analyzovat a vyhodnocovat. Studenti tak získají možnost osvojit si běžné i velmi komplikované zákroky v bezpečném prostředí. 

„Celý projekt zásadním způsobem ovlivní současnou i budoucí výuku lékařských studijních programů. Simulační pracoviště bude jedinečné nejen svou komplexností, ale především zapojením nejmodernějších prvků simulační medicíny do běžné výuky,“ uvedl Petr Štourač. 

„Nová budova promění tvář univerzitního kampusu nejen po stránce architektonické, ale díky novým výukovým metodám a změnám v pojetí klinických stáží se lékařská fakulta stane jedinečným centrem lékařského vzdělávání nejen v rámci České republiky i v celém středoevropském prostoru,“ řekl děkan Martin Bareš. 

Budova bude stát v blízkosti novostavby jihomoravských záchranářů. Její výměra bude 8000 m² a náklady na stavbu a vybavení dosáhnou téměř jedné miliardy korun. Vybudování pracoviště je součástí projektu Strategické investice MU do vzdělávání SIMU+ financovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. První studenti by se měli v nové budově učit od akademického roku 2020/2021. 

Pro více informací ve vysílání České televize: Reportáž ve zpravodajství ČT24 Příspěvek v pořadu Události v regionech. 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info