Prevence sexuálního obtěžování

Lékařská fakulta MU uplatňuje základní zásady při řešení případů sexuálního obtěžování, kterými jsou dostupná pomoc, ochrana oběti, předcházení podjatosti a zachování objektivity a mlčenlivosti. Je poskytováno poradenství obětem, svědkům i obviněným ze sexuálního obtěžování. Jakákoliv aktivita se sexuálním podtextem bez souhlasu druhé osoby je nepřijatelná. Lékařská fakulta podporuje prostředí, ve kterém je samozřejmé se vůči takové aktivitě a chování vymezit.

Genderově podmíněným násilím se rozumí „veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického ekonomického či dalších forem násilí, které jsou cíleny na ženy z důvodu, že jsou ženami, nebo na muže z důvodu, že jsou muži, anebo akty tohoto násilí, které nepřiměřeně dopadají na ženy či na muže.“ (Úřad vlády ČR, Strategie rovnosti žen a mužů 2021–2030).

Genderově podmíněné násilí

Genderově podmíněné násilí představuje kontinuum nevhodného a nepřijatelného chování, od „měkkých“ forem obtěžování až po velmi závažné formy sexuálního násilí. Genderově podmíněné násilí má mnoho podob, které mohou probíhat jak ve fyzickém, tak online prostoru. Zejména se jedná o:

  • genderové obtěžování (ponižující komentáře snižující schopnosti dané osoby, protože je žena/muž nebo osoba odlišné genderové identity)
  • sexuální obtěžování (sexuálně laděné komentáře na vzhled osoby či nevyžádané doteky)
  • sexuální násilí (znásilnění či sexuální nátlak)

Genderově podmíněné násilí se může projevovat jako:

  • stalking (opakované obtěžování zprávami, pronásledování)
  • fyzické násilí (kopání, strkání nebo údery, znemožňování pohybu)
  • psychické násilí (nadávky, urážky, ponižování, zesměšňování, skákání do řeči, záměrné opomíjení v komunikaci)
  • ekonomické násilí (znemožňování přísupu ke grantům, k prostředkům na služební cesty, například ve srovnání s kolegy, odpírání vybavenosti, kancelářských prostor, asistentské podpory)
  • organizační násilí (bagatelizace, tolerování či podpora individuálního násilí ze strany vedení instituce a osob ve vedoucích pozicích)
  • kybernásilí (posílání zastrašujících či sexuálně explicitních mailů)

Sexuální obtěžování


Sexuální obtěžování je jakákoliv forma nevyžádaného verbálního, neverbálního nebo fyzického jednání sexuální povahy, jehož cílem nebo důsledkem je zásah do důstojnosti člověka, obzvlášť když vytváří zastrašující, nepřátelské, ponižující, pokořující nebo urážlivé prostředí. Pod pojem sexuální obtěžování můžeme zařadit sexuální nátlak, nežádoucí sexuální pozornost a sexistické chování.
Na akademické půdě k němu může docházet mezi studujícími navzájem, mezi vyučujícími, ze strany vyučujících vůči studujícím nebo ze strany studujících vůči vyučujícím.

Slovníček pojmů

Bagatelizace

Zlehčování jednání pachatele trestného činu či umenšování utrpení oběti. Bagatelizace se může dopouštět člověk nevhodnými otázkami, jako „Zas tolik se ti ale nestalo, když jsi ho znala, ne?“. Je jednou z příčin sekundární viktimizace.

Gender

Pojem odkazující na sociálně a kulturně podmíněné a konstruované rozdíly mezi ženami a muži, které jsou historicky a místně proměnlivé. Nejsou přirozenou a neměnnou charakteristikou žen a mužů, ale odráží aktuální stav sociálních vztahů mezi nimi. Jako takový stojí gender v protikladu k biologickým rozdílům, mezi ženami a muži

Genderově podmíněné násilí

Veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického ekonomického či dalších forem násilí, kterou jsou cíleny na ženy z důvodu, že jsou ženami nebo na muže z důvodu, že jsou muži, anebo akty tohoto násilí, které nepřiměřeně dopadají na ženy či na muže.

Genderové stereotypy

Zjednodušující a zaujaté představy týkající se vlastností, názorů a rolí žen a mužů ve společnosti, v zaměstnání a rodině. Zevšeobecňování mužských a ženských vlastností může často vést ke znevýhodnění těch, kdo svým chováním vybočují z daného stereotypu (např. tlak na chlapce a muže, kteří mají zájem o tzv. ženské aktivity).

Křivé obvinění

Lživé obvinění druhého člověka z trestného činu, často s úmyslem přivodit tomuto člověku trestní stíhání. Jedná se o trestný čin, za jeho spáchání tudíž může být osoba potrestána i odnětím svobody.

Násilná osoba

Fyzická osoba, která se dopouští některé z forem domácího nebo genderově podmíněného násilí.

Oběť vs. Poškozený

Za oběť spáchaného trestného činu je považována každá osoba, která se jí cítí být, pokud nevyjde najevo opak nebo pokud nejde zjevně o zneužití postavení oběti. Obětí trestného činu může být pouze fyzická osoba.

V roli poškozeného vystupuje oběť, pokud bylo zahájeno trestní řízení. Poškozený je účastníkem trestního řízení (stejně jako obviněný) a může jím být i právnická osoba.

Sekundární viktimizace

Jsou to důsledky např. necitlivého jednání a emocionálního poškozování oběti neadekvátním přístupem médií, lhostejným přístupem okolí, opakovanými a dlouhými výslechy, nedůvěry k výpovědi dítěte, konfrontace oběti s obviněným apod.

Sexuální násilí

Jakékoli sexuální jednání zahrnující pokusy o dosažení sexuálního styku, nežádoucí sexuální poznámky a návrhy, činy směřující k obchodování s lidmi či jinak namířené proti sexualitě jedince, které využívají nátlak. Ve většině případů s sebou sexuální násilí nese používání sexuality jako nástroje moci.

 

Sexuální nátlak

podle § 186 trestního zákoníku: Sexuálního nátlaku se dopustí ten, kdo jiného donutí (násilím, hrozbou násilí nebo jiné újmy, ale i využívaje jeho bezbrannosti) k sebeukájení. O sexuální nátlak se jedná také, pokud pachatel využije svého postavení nebo vlivu/závislosti oběti (např. učitel, farář, zaměstnavatel) a díky tomu jiného přiměje k pohlavnímu styku, k pohlavnímu sebeukájení, k obnažování.

Trestný čin

Protiprávní čin, který trestní zákon považuje za trestný a vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně

Typy trestných činů

Přečiny (nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let.), zločiny – trestné činy, které nejsou podle trestního zákona přečiny, zvlášť závažné zločiny – úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.

Trestní oznámení

Je oznámením o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, které lze podat u jakéhokoliv policejního orgánu nebo na státním zastupitelství a může být učiněno ústně nebo písemně. Z podání musí být patrno, kterému orgánu činnému v trestním řízení je určeno, kdo jej činí, a jaké věci a osoby/osob se týká.

Viktimizace

Proces, v němž se člověk stává obětí trestného činu.

Znásilnění

podle § 185 trestního zákoníku: Znásilnění se dopouští pachatel, který jinou osobu donutí k souloži nebo k jiným formám sexuálního ukojení, a to násilím, pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy či využitím její bezbrannosti. Jinou těžkou újmou může být např. zveřejnění fotografií oběti nebo odebrání dětí. O bezbrannost půjde, např. pokud je znásilněná osoba pod vlivem drog, alkoholu nebo spí. Násilí znamená i situaci, kdy pachatel uvede oběť do stavu bezbrannosti (např. ji opije). Znásilnění zahrnuje i orální, anální a obdobné praktiky.

Zvlášť zranitelná oběť

Oběti, u kterých je vyšší nebezpečí způsobení druhotné újmy nebo zastrašování ze strany pachatele. Tyto oběti také mohou být zvláště náchylné k prohloubení prožívaného stresu a citového zranění v důsledku samotné účasti v trestním řízení, např. při výslechu. Zákon vymezuje několik skupin zvlášť zranitelných obětí - oběti mladší 18 let, osoby vysokého věku nebo hendikepované osoby, oběti trestného činu obchodování s lidmi, oběti trestného činu v sexuální oblasti, trestného činu zahrnujícího nátlak, násilí nebo pohrůžku násilí, trestného činu spáchaného pro příslušnost k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě.

Nejčastější mýty o sexuálních útocích

Pachatelem je většinou cizí člověk
Jak je již zmíněno v předchozí kapitole, většinu případů sexuálního násilí mají na svědomí lidé z blízkého okolí, které dobře znáte, často jim důvěřujete nebo jste na ně odkázána, případně jsou pro vás autoritou. Jen asi ve 20 % případů dochází k napadení cizím člověkem.


Hlavním motivem sexuálního násilí je sexuální touha
Při sexuálním násilí jde především o uplatnění moci a kontroly, o ponížení a zneužití fyzické nebo jiné převahy, kterou pachatel nad vámi má. Sexuální touha nehraje v těchto případech téměř žádnou roli.

Sexuální násilí se týká jen atraktivních mladých žen
Sexuální násilí se může týkat úplně každého, bez rozdílu pohlaví, věku, sexuální orientace a dalších. Hlavní roli při sexuálním útoku nehraje subjektivní atraktivita oběti, ale touha po kontrole a moci na straně útočníka.

Agresorem může být jen muž
Sexuálního násilí se dopouštějí i ženy vůči mužům. Pro muže bývá ještě mnohem obtížnější se s prožitým traumatem svěřit, nebo sexuální násilí dokonce ohlásit na policii. Největší překážkou je obvykle stereotypní vnímání muže jako neohroženého jedince, který se přece musí ženě vždy ubránit.


Neexistují pádné důvody, proč by oběť nemohla sexuální napadení ihned ohlásit
Naopak. Oběti musí čelit řadě překážek při svém rozhodování napadení ohlásit. Svou roli hraje strach nebo pocity studu a viny, které jsou silně podporovány stále přetrvávajícím stereotypem, že oběti si za útok mohou samy. Je pro ně pak velmi těžké se někomu s traumatickým prožitkem svěřit. Mohou to být ale i výhrůžky pachatele, které jim brání o násilí mluvit, ohlášení mohou bránit i ambivalentní pocity vůči pachateli, pokud je to někdo oběti velmi blízký. Překážkou může být též nízký věk oběti nebo její momentální psychický stav.

Kdyby to doopravdy nechtěla, bránila by se
Pokud se oběť sexuálnímu násilí aktivně nebrání, neznamená to, že násilí schvaluje, líbí se jí nebo jí nevadí. Znamená to, že existují objektivní důvody, proč žádný odpor nemůže nebo není schopna vyvinout. Může mít strach, že agrese útočníka jejím obranným jednáním eskaluje, může být útokem paralyzována nebo může mít předchozí zkušenost, že odpor je zbytečný a následky sexuálního útoku jen zhoršuje.


Ke znásilnění ve vztahu nemůže dojít
Ten, kdo donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku, případně k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, dopouští se trestného činu znásilnění, ať je obětí cizí člověk, nebo vlastní partner.


Určitě na sobě měla něco provokativního
Za sexuální násilí je vždy zodpovědný pachatel. Většina obětí sexuálního násilí byla oblečena v běžném civilním oblečení, například v běžném kalhotovém kostýmu, triku a džínách, letních šatech, zimní bundě, pracovním oblečení nebo třeba v dětském pyžamu. Žádné oblečení není zodpovědné za sexuální násilí.

Trestné činy související se sexuálně motivovanými útoky

Pachatelé sexuálního násilí se mohou dopouštět trestných činů, mj.:


- ublížení na zdraví (§ 146 TZ),
- těžké ublížení na zdraví (§ 145 TZ),
- týrání svěřené osoby (§ 198 TZ),
- nebezpečné vyhrožování (§ 353 TZ),
- nebezpečné pronásledování (§ 354 TZ),
- omezování osobní svobody (§ 171 TZ),
- zbavení osobní svobody (§ 170 TZ),
- útisk (§ 177 TZ),
- zavlečení (§ 172 TZ),
- vydírání (§ 175 TZ),
- znásilnění (§ 185 TZ),
- sexuální nátlak (§ 186 TZ),
- pohlavní zneužití (§ 187 TZ),
- kuplířství (§ 189 TZ),
- prostituce ohrožující mravní vývoj dětí (§ 190 TZ),
- šíření pornografie (§ 191 TZ),

a další.

Sexuální obtěžování v univerzitním prostředí

Ve vysokoškolském prostředí může mít různé podoby:

  • nevyžádané opakované sexuální návrhy,
  • vynucování sexuálního chování za protihodnotu (např. lepší podmínky u zkoušky),
  • nevhodné komentáře vůči jednotlivci nebo skupině na základě pohlaví, genderu nebo sexuality,
  • nevyžádané e-maily, fotografie nebo zprávy sexuální povahy,
  • nevhodné vtipy o sexu a obscénní gesta,
  • odhalování prsou, hýždí nebo genitálií na veřejnosti,
  • znásilnění či pokus o něj,
  • nevyžádané dotyky.

Zásady řešení případů sexuálního obtěžování na MU

Sexuální obtěžování je velice závažná forma nevhodného chování a na půdě Masarykovy univerzity není tolerována. Univerzita přistupuje k řešení sexuálního obtěžování s těmito zásadami:

Dostupná pomoc
Bez popisku

Dostupná pomoc

Masarykova univerzita poskytuje poradenství obětem, svědkům i obviněným ze sexuálního obtěžování, přistupuje k nim s nabídkou pomoci a poskytuje potřebné informace. Veškeré potřebné informace a kontakty uvádíme na webu, tak aby k nim kdokoli mohl přistoupit, aniž by musel svou situaci nejprve někomu vysvětlovat. Kontaktní osoby poskytují informace o možnostech řešení a pomoci uvnitř i mimo univerzitu, aby si příchozí mohl/a zvolit řešení, které mu/jí nejvíce vyhovuje. V případě, že se na kontaktní osoby stěžovatel/ka obrátí, nabídnou vyslechnutí a pochopení, situaci nebudou zlehčovat a do ničeho tuto osobu nebudou tlačit. V rámci univerzitní pomoci je k dispozici také služba psychologického poradenství.

Ochrana oběti
Bez popisku

Ochrana oběti

Bezpečí osoby, která reportuje incident, je pro MU a její zástupce prioritou. Kontaktní osoba, která primárně s touto osobou komunikuje, zůstává po celou dobu řešení stejná. Počet osob vstupujících do řešení je minimalizován. Všechny zúčastněné osoby jsou vázány mlčenlivostí. Předcházíme sekundární viktimizaci oběti. Ochrana oběti trvá i po vyřešení incidentu ve všech rovinách pracovního či studijního života.

Předcházení podjatosti
Bez popisku

Předcházení podjatosti

Z řešení případu jsou vyloučeny osoby, které by na výsledku řešení mohly mít osobní zájem (např. kolegové, kteří nechtějí kolegu poškodit). Chráníme tak před podjatostí obě strany incidentu.

Zachování objektivity řešení
Bez popisku

Zachování objektivity řešení

S každou stranou incidentu jedná jiná osoba. Osoby navzájem komunikují pouze co do sdělení si zjištěných faktů.

Zásada mlčenlivosti
Bez popisku

Zásada mlčenlivosti

Všechny osoby zapojené do řešení jsou vázány mlčenlivostí. Informace o incidentu se uchovávají jako důvěrné.

Genderově senzitivní komunikace

Genderově citlivý jazyk je takový, který nezesměšňuje, nezneviditelňuje a nediskriminuje nikoho na základě genderové identity, jejího vyjadřování, sexuality nebo jakýchkoli sociálních nebo fyzických charakteristik.

Infografika

Příručka NKC Gender a věda

Platná legislativa a dokumenty

  • Disciplinární řád (závazný pro studující),
  • Etický kodex (závazný pro studující, zaměstnankyně a zaměstnance),
  • Pracovní řád MU (závazný předpis pro zaměstnankyně a zaměstnance s vymahatelnými dopady v pracovněprávní rovině),
  • Směrnice 1/2023 o ochraně práv na MU,
  • Metodika k řešení případů sexuálního obtěžování na Masarykově univerzitě.

Další informace, dokumenty a tipy

Prevence genderově podmíněného násilí - genderové informační centrum NORA, o.p.s.

Materiály ke školením

Bez popisku

Cílem projektu je prevence genderově podmíněného násilí v pracovním prostředí veřejných výzkumných institucí a univerzit v ČR.

Na základě celoevropského výzkumu násilí páchaného na ženách (2012) vyplývá, že v ČR je vysoká prevalence (až 59% žen jej zažilo nebo zažívá) takového násilí a výzkum zároveň ukazuje, že velmi často se to stává na pracovišti (v ČR kolem 28%) nebo při studiu.

V rámci projektu byla vytvořena edukační videa informující o genderově podmíněném násilí a sexuálním obtěžování v pracovním prostředí veřejných akademických a výzkumných institucí.

Národní kontaktní centrum - gender a věda

NKC - Gender a věda je specializované pracoviště, které se zaměřuje na podporu genderové rovnosti ve výzkumu, podporu výzkumných organizací a státní správy v prosazování genderové rovnosti ve vědě a výzkumu.

Více informací

Video materiály

ABSENCE SOUHLASU

Všechny druhy sexuálního násilí mají společného
jmenovatele, kterým je chybějící souhlas.

Souhlas může být považován za kontinuální proces v průběhu každého intimního sbližování, kdy oba partneři v jakékoliv fázi mohou říci stop, a zároveň absence otevřeného souhlasu nemůže být považována za tiché ano.

Nová videa k tématu sociálního bezpečí

V rámci projektu MŠMT Strategie řízení lidských zdrojů vznikla čtyři praktická videa zaměřená na sociální bezpečí, na jejichž tvorbě se podílelo 26 českých veřejných vysokých škol. Videa mají podpořit rovnováhu mezi pracovním a osobním životem studentů a zaměstnanců univerzit a šířit osvětu prostřednictvím srozumitelných nástrojů, které se zabývají klíčovými tématy, jako jsou osobní integrita, zdravá komunikace a budování bezpečného prostředí na univerzitách.

Informace na Portálu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info