Jsem svědek nebo se mi někdo svěří, že je obětí
Co dělat, když jste svědky sexuálního obtěžování?

Zeptejte se osoby, kterou považujete za oběť, zda se v dané situaci cítí komfortně, nebo chce vaši pomoc.
Vyjádřete nesouhlas s danou situací. Pro oběť je většinou těžké se vůči obtěžování vymezit. Je proto dobré, když se vymezíte vy, i když máte pocit, že se vás situace osobně netýká. Dáváte tím obětem signál, že na obranu svých práv nejsou samy. A netýká se to pouze sexuálního obtěžování. Například když vyučující pronáší vtipy ponižující menšiny, je dobré se vůči nim z pozice většiny vymezit, nebo když vyučující na hodině ponižuje ženy, je dobré, když nesouhlas zazní také z pozice studenta-muže (a naopak).
Pokud je těžké vyjádřit nesouhlas nebo se oběti zeptat během toho, co incident probíhal, zkuste ji oslovit později (například po hodině, po zkoušce a podobně) a ujistěte se, zda nepotřebuje vaši pomoc.
Pokud se vám někdo svěřil s tím, že je obětí sexuálního obtěžování:

Ujistěte danou osobu o tom, že jí věříte a že si ceníte projevené důvěry, ujistěte danou osobu o tom, že nenese vinu.
Myslete na to, že každý reaguje jinak. Někdo může například zcela racionálně popisovat sled událostí, někdo jiný zase může být paralyzovaný.
Zeptejte se dané osoby, zda chce pomoct s řešením situacePotlačte svou vlastní zvědavost. Někomu může pomoct o své zkušenosti mluvit, ale pro někoho může být sdělování detailů traumatizující, protože tím je oběť nucena celou zkušenost prožívat znovu.
Netlačte. Oběť sexuálního obtěžování nemá povinnost situaci nahlásit ani ji nijak řešit. Prošla psychicky náročnou situací, která narušila její osobní integritu. Nedělejte nic proti vůli osoby, která se vám svěřila.
Jak zasáhnout proti obtěžování?
Pokud vidíme na ulici, v parku či v obchodě ženu v nesnázích, často nevíme, jak se správně zachovat, nebo máme pocit, že problém lépe vyřeší někdo jiný. Značka L'Oréal Paris společně s nevládní organizací Konsent přichází s návodem, co dělat, když si na veřejnosti všimneš nevhodného chování.
Účinná metoda 5D pomáhá odstranit bariéru mezi ohroženou ženou a netečným okolím. V případě, že se staneš svědkem obtěžování, postupuj takto:
1. Direct – Zasáhni přímo
Pokud pro tebe není situace nebezpečná, oslov pachatele. Požádej ho, aby se svým chováním přestal. Někdy se stačí jen postavit mlčky bezprostředně vedle aktérů.
2. Distract – Zaskoč pachatele
Odlákej pozornost pachatele. Zkus třeba něco „omylem“ upustit a udělat rozruch nebo mu položit jednoduchou otázku na cestu či nejbližší bankomat.
3. Delegate – Zavolej pomoc
Asi nejjednodušším způsobem, jak situaci řešit, je oslovit lidi v okolí. Ideálně někoho, kdo je v dané situaci autoritou – např. řidič autobusu, ostraha nebo v případě nutnosti i policie.
4. Document – Zdokumentuj incident
Pokud si situaci natočíš, zeptej se obtěžované, jak chce s nahrávkou naložit. Nikdy ji nezveřejňuj online.
5. Delay – Změň téma, odlož na později
I když už incident skončí, oslov obtěžovanou a ukaž jí, že jsi na její straně a nemá se čeho bát. Nabídni jí doprovod nebo i jen svou přítomnost.
Důležitým aspektem z pohledu metody 5D je zasáhnout s respektem k oběti, tedy tak, aby ji případný zásah neuvedl do ještě větších rozpaků. Podstatou je reagovat bezkonfliktně a zároveň co nejúčinnější formou.
Projekt StandUp proti obtěžování na veřejnosti
Obtěžování na veřejnosti je zkušenost, která znehodnocuje ženy i muže všech sexuálních orientací, kultur a náboženství, a která způsobuje, že pochybují o vlastní zkušenosti.
Pozorujeme-li obtěžování, aniž bychom zasáhli, prohlubujeme tím trauma, které prožívá osoba obtěžování vystavená, a současně posilujeme u pachatele představu, že je jeho chování v pořádku.
Projekt StandUp nabízí digitální školení, které vám může pomoci zjistit, co dělat, pokud se stanete svědkem obtěžování na veřejnosti.